Βήμα πρόκρισης στην Ουγγαρία για το Περιστέρι

Για σχεδόν τρία δεκάλεπτα η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έκανε το τέλειο παιχνίδι στην έδρα της Φάλκο Σομπατέλι και παρά το γεγονός ότι κινδύνεψε στο φινάλε, πήρε τη νίκη με 90-87 για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League.

Ένα βήμα πιο κοντά στην επόμενη φάση του BCL βρίσκεται πλέον το Περιστέρι, που ζευγάρωσε τις νίκες του απέναντι στους Ούγγρους, τους οποίους άφησε στην τελευταία θέση με ρεκόρ 1-3 και αγκαλιά με τον αποκλεισμό. Στο 2-2 η ομάδα των δυτικών προαστίων, που έχει δύο εντός έδρας παιχνίδια στο φινάλε του γκρουπ απέναντι σε Μάλαγα και Λε Μαν.

Κυριαρχική εμφάνιση από την ελληνική ομάδα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, καθώς μέσω της καλής της άμυνας και της συγκέντρωσης που είχε και στις δύο πλευρές του παρκέ, κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα στο σκορ. Ελάχιστα λάθη από τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη, που αναγκάσαν τους αντιπάλους τους σε δύσκολα σουτ, χτίζοντας μία καλή διαφορά στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου, που έκλεισε στο +7 (25-18). Κομβικός ο Χουγκάζ με οκτώ πόντους στο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε κάτι για τους “κυανοκίτρινους”, που συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, παρά το γεγονός ότι ήρθαν πολλοί παίκτες από τον πάγκο. Οι Χαντς, Ρένφρο, Κασελάκης και Ντάνγκουμπιτς μεγάλωσαν το προβάδισμα του Περιστερίου σε 39-25, αν και ο Περλ δημιούργησε σημαντικό πρόβλημα με συνεχόμενους πόντους. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, με τον Ράνγκλαντ να εκτελεί, αλλά και να δημιουργεί για τον Τόμπσον. Οι δυο τους διαμορφώσαν το +16 (54-38) της ομάδας των δυτικών προαστίων στην ανάπαυλα.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με μεγάλη άνεση πίσω από τα 6,75μ. με τους Ούγγρους να γίνονται περισσότερο παραγωγικοί, κάτι που δεν ήταν καλό για το Περιστέρι, αν και οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη ήταν σε εξαιρετικό επιθετικό βράδυ. Οι φιλοξενούμενοι έφθασαν στο +21 (72-51), αλλά η τρίτη περίοδος έκλεισε με 7-0 σερί από την Φάλκο, που μείωσε σε 72-58.

Κάπως έτσι οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους, βάζοντας δύσκολη εξίσωση στο Περιστέρι που βρέθηκε στο +19 (77-58) στο 32′. Ακολούθησαν δώδεκα αναπάντητοι πόντοι από την Φάλκο, που έφθασε το σκορ στο 77-70 στα μισά της τελευταίας περιόδου. Σ’ εκείνο το σημείο ο Βασίλης Σπανούλης δεν ήταν πλέον στο πάγκο, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή. Παρ’ όλα αυτά οι “κυανοκίτρινοι”, έστω και με δυσκολία, κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα, φθάνοντας σε μία πολύ σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 38-54, 58-72, 87-90

ΣΟΜΠΑΤΕΛΙ (Κονάκοφ): Μπένκε 5 (1), Τζορντάνο 8 (2), Κέλερ 5 (5 ριμπάουντ), Περλ 31 (10/16 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πονγκό 8 (2), Μπάρατς 17 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/7 βολές), Κόβακς, Κριβάτσεβιτς, Ποτ 3 (0/5 δίποντα, 3/6 βολές), Ντεζ, Τίμπι 10.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Χουγκάζ 13 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Ντάνγκουμπιτς 11 (2/2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Χαντς 15 (0/4 τρίποντα), Ράγκλαντ 16 (3/5 τρίποντα, 8 ασίστ), Γουίλιαμς 8 (1/5 τρίποντα), Κασελάκης 5 (1), Μήτρου – Λονγκ (0/3 σουτ), Πουλιανίτης, Ρένφρο 10 (4/4 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Τόμπσον 12 (6/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος, Ζούγρης.