Βεζένκοφ και Φαλ τον οδήγησαν στο 2Χ2

Παρά το γεγονός ότι δεν είχε την υποστήριξη του κόσμου του, ο Ολυμπιακός λύγισε την αντίσταση της μαχητικής Ζαλγκίρις με 90-80 και πέτυχε τη δεύτερη του νίκη σε ισάριθμους αγώνες στη φετινή Euroleague.

Το ματς διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών λόγω όσων έγιναν στον περυσινό πέμπτο αγώνα κόντρα στη Μονακό για τα πλέι οφ. Οι Σάσα Βεζένκοφ και Μουστάφα Φαλ ξεχώρισαν για τους Πειραιώτες, βρίσκοντας λύσεις ειδικά στην επίθεση. Για την ομάδα από τη Λιθουανία, ο Ίγκνας Μπραζντέικις ήταν ο κορυφαίος με 21 πόντους. Πλέον, ο Ολυμπιακός βρίσκεται στην πρώτη θέση με 2X2 και ετοιμάζεται για τη… διαβολοβδομάδα επί ισπανικού εδάφους (19/10 Ρέαλ, 21/10 Μπασκόνια).

Το ξεκίνημα άνηκε σχεδόν ολοκληρωτικά στον Ρόλαντς Σμιτς. Ο πρώην φόργουορντ της Μπαρτσελόνα πέτυχε επτά συνεχόμενους πόντους, δύο εκ των οποίων με ένα τρομερό κάρφωμα απέναντι στον Μουστάφα Φαλ. Ωστόσο, ο Γάλλος σέντερ του Ολυμπιακού έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο να ανατραπεί γρήγορα το σκορ. Με τον Γουόκαπ να βοηθάει επίσης τα μέγιστα, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έτρεξαν ένα σερί 10-0 για να φτάσουν στο +3 (14-11). Τα σουτ των Λιθουανών τους έφεραν εκ νέου μπροστά και έκλεισαν το δεκάλεπτο με προβάδισμα τριών πόντων (21-18). Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν καθοριστικός στο να ανατρέψει ξανά τα δεδομένα ο Ολυμπιακός. Ο Βούλγαρος φόργουορντ πέτυχε 11 πόντους στο δεύτερος δεκάλεπτο με την ομάδα του να φτάνει έως και το +8 (41-33). Εν τέλει, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 44-35 υπέρ των “ερυθρολεύκων”.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ιδιαίτερο ζήλο στο δεύτερο ημίχρονο και διατήρησαν όσο πιο χαμηλά μπορούσαν τη διαφορά. Ωστόσο, στα μέσα της τρίτης περιόδου οι Πειραιώτες… πάτησαν γκάζι. Με τον Φαλ να καρφώνει τη μία μπάλα μετά την άλλη, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους εννέα (57-48). Οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν τη διαφορά έως και σε διψήφια νούμερα (72-62). Όμως, οι παίκτες του Μακσβίτις δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Τα τρίποντα του Κάβανο έφεραν τους Λιθουανούς στο -4 (74-70). Ο Ολυμπιακός ωστόσο απάντησε εκ νέου με δικό του 7-0 σερί. Στα τελευταία δύο λεπτά, οι γηπεδούχοι “καθάρισαν” το ματς, διευρύνοντας και το προβάδισμά τους και επικρατώντας με 90-80.

Ο MVP

Ο Σάσα Βεζένκοφ αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης μιας και μέτρησε 23 πόντους, 14 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 35 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα. Ο Μούσταφα Φαλ τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτο: 18-21, 44-35, 67-58, 90-80

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν (0/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Λαρεντζάκης 15 (2/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φαλ 16 (6/9 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σλούκας 15 (2/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 11/12 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βεζένκοβ 23 (6/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπόλομποϊ, Πίτερς 6 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Μπλακ, ΜακΚίσικ 5

Ζαλγκίρις Κάουνας (Μακσβίτις): Έβανς 14 (3), Λεκαβίτσιους 4, Χέιζ 6 (2/7 δίποντα), Σμιτς 10 (2), Μπιρούτις, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 21 (7/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντίμσα 3 (1), Κάβανο 12 (4/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπουτκεβίτσιους 5 (1), Ουλάνοβας 5 (1)