Βαθιά ανάσα για τον Προμηθέα

Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου, πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στη νεοφώτιση Καρδίτσα με 81-68 και επανήλθε στα νικηφόρα αποτελέσματα στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Την 4η νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Προμηθέας, ο οποίος επικράτησε στην Καρδίτσα της ομώνυμης ομάδας με 81-68 και ανέβηκε στην 8η θέση της βαθμολογίας στο τελευταίο παιχνίδι του 2022. Αντίθετα, στο 1-8 ρεκόρ έπεσε η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Ο Προμηθέας, με τρίποντο του Κουλμπόκα προηγήθηκε με 4, 11-7. Χάντερ, Γκάμπροβσεκ και Τσούκας σκόραραν για τους Θεσσαλούς, οι οποίοι διατηρήθηκαν κοντά στο σκορ, 19-15 με την λήξη του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, η εικόνα του ματς άλλαξε. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου, με τους Αγραβάνη, Γκάμπροβσεκ και Γκιουζέλη να ηγούνται στο σκοράρισμα, προσπέρασαν στο σκορ, 22-19 στο 12′. Η Καρδίτσα είχε σε εκείνο το διάστημα εξαιρετικά ποσοστά από την περίμετρο, διατήρησε το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 37-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Πατρινοί έβγαλαν ποιότητα. Έτρεξαν ένα επιμέρους 12-2 σερί και ανέτρεψαν την εις βάρος τους διαφορά, 47-39 στο 25′. Με καλάθια των Γκίκα, Τανούλη και Μουράτου, η ομάδα του Χριστόπουλου διατήρησε την ασφαλή διαφορά για το 56-47 που ήταν το σκορ της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Καρδίτσα έπαιξε τα… ρέστα της. Παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ και με διψήφια διαφορά, 61-50, έβαλε μεγάλα σουτ με τον Γκιουζέλη, μειώνοντας στους 6, 61-55. Οι Πατρινοί άνταξαν την πίεση που ασκούσαν οι γηπεδούχοι και με τους Ντάγκουμπιτς και Κουλμπόκα να βάζουν μεγάλα τρίποντα πήραν την μεγαλύτερη διαφορά τους στον αγώνα, 70-57, τελειώνοντας την υπόθεση νίκη. Τελικά, ο Προμηθέας επικράτησε με 81-68.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 37-35, 47-56, 68-81

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Βαγγέλης Αγγέλου): Μπεχάιμ 10 (2/5 τρίποντα) , Πρίτζετ 11 (1), Καρράς 2 , Χάντερ 4 , Κάμφορ , Αθηναίου 9 (1/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Αγραβάνης 8 (0/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Γκιουζέλης 15 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Τσούκας 5 (1), Γκάμπροβσεκ 4 (1) , Σαρικόπουλος

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιάννης Χριστόπουλος): Κάουαν 12 (1/4 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Ντάνγκουμπιτς 11 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη) , Τσαϊρέλης 6, Μουράτος 15 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκίκας 5 (3 κλεψίματα, 3 λάθη), Κακλαμανάκης 14 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σίμπσον, Τανούλης 6 , Κουλμπόκα 12 (4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)