Βασίλισσα στο Βελιγράδι!

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Παρτίζαν στη Σερβία με 85-78 έκανε το 2-2 στην σειρά και πλέον οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στη Μαδρίτη, με το νικητή να προκρίνεται στο Final 4.

Η Ρεάλ έφυγε ξανά αλώβητη από το Βελιγράδι (85-78), ισοφάρισε την Παρτίζαν σε 2-2 και η σειρά θα μεταφερθεί ξανά στη Μαδρίτη για τον τελικό των τελικών.

O αγώνας

Η Ρεάλ Μαδρίτης, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το μουδιασμένο ξεκίνημα των γηπεδούχων, και με τα συνεχόμενα τρίποντα των Χάνγκα και Μούσα, πήρε διαφορά 10 πόντων 17-7 στο 6’. Η Βασίλισσα ήταν εντυπωσιακή από την περίμετρο, είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο στο συν 12, 27-15, με τον Παπαπέτρου να σημειώνει buzzer beater με την λήξη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε με την σερβική ομάδα να βρίσκει τον ρυθμό της και με συνεχόμενα τρίποντα να μειώνει στους 6′, 32-26 στο 13′. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς βρήκε λύσεις με τους Λεντέι και Λεσόρ, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 42-42. Ένα ανόητο φάουλ του Μαντάρ στον Γιούλ, 2,2’’ πριν το φινάλε, έδωσε την ευκαιρία στον Ισπανό να στείλει τη Ρεάλ στα αποδυτήρια με το υπέρ της 45-42.

Στα μέσα της τρίτης περιόδου η Παρτίζαν πήρε το πρώτο της προβάδισμα στο ματς (51-49, 25′), έπειτα από καλάθι του Ντανίλο Άντζουσιτς. Το παιχνίδι ήταν πλέον ντέρμπι με τα όλα του, ωστόσο, η Ρεάλ ήταν πιο αποτελεσματική στις τελευταίες φάσεις του δεκαλέπτου και πήρε μια απόσταση 6 πόντων, 61-55 στο 30′.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι με τους Παπαπέτρου και Λεντέι, μείωσαν στο πόντο, 71-70. Οι Μαδριλένοι με ψυχραιμία κράτησαν την διαφορά τους στους 6 πόντους, 80-74 με βολές του Γκος. Ακολούθησαν δύο κλεψίματα από τον Γιάμ Μαντάρ και δύο δικά του καλάθια μέσα σε λιγότερα από 30″ για το 78-80, όμως η Παρτίζαν δεν μπόρεσε να σκοράρει ξανά στα τελευταία 1’19”, γνωρίζοντας μοιραία τη δεύτερη ήττα στο γήπεδο της από τη Ρεάλ.