Βαριά ήττα του Άρη στην Ρουμανία

Μένοντας μακριά από τα αγωνιστικά του στάνταρ ο Άρης δεν μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικός και ηττήθηκε από την Κλουζ με 90-74.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πραγματοποίησε ίσως την χειρότερή της εμφάνιση στο Eurocup, μένοντας στις 6 νίκες στην διοργάνωση.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις της αναμέτρησης καθώς είχε πολλά προβλήματα τόσο στο επιθετικό, όσο και στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού.

Κάκιστη εκκίνηση του Άρη στο παιχνίδι. Λάθη και κακές επιλογές στην επίθεση έδωσαν την δυνατότητα στου Ρουμάνους να προηγηθούν με 9-0, σε περίπου 2,5 λεπτά αγώνα.

Οι «κιτρινόμαυροι» όμως αντέδρασαν και αντέδρασαν εντυπωσιακά. Με επιμέρους σκορ 11-1 κατάφεραν να προηγηθούν με 11-10, μόλις 2΄ αργότερα και να φέρουν το ματς σε πλήρη ισορροπία, για να ολοκληρωθεί το πρώτο 10λεπτο με τους γηπεδούχους προηγούμενους με 23-22.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έχασε την επιθετική της συνοχή, δίνοντας την δυνατότητα στην Κλουζ να «χτίσει» εκ νέου διαφορά υπέρ της και να προηγηθεί με 30-24, αναγκάζοντας τον προπονητή του Άρη να καλέσει τάιμ άουτ.

Οι γηπεδούχοι όμως είχαν βρει ρυθμό και έκαναν την διαφορά +10 (34-24), με τον Άρη να έχει προβλήματα τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Με το δεύτερό του τρίποντο ο Μπλούμπεργκς μείωσε σε 41-36, αναγκάζοντας την Κλουζ σε τάιμ άουτ, κάτι που απέδωσε και έφερε το σκορ στο 45-36 για τους Ρουμάνους 50΄΄ πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Το καλάθι του Τολιόπουλου διαμόρφωσε το τελικό, για το πρώτο 20λεπτο, 45-38 για την Κλουζ.

Τα προβλήματα του Άρη, κυρίως στην επίθεση, δεν λύθηκαν ούτε με την έναρξη της 3ης περιόδου. Οι Ρουμάνοι το εκμεταλλεύτηκαν και σταδιακά αύξησαν την υπέρ τους διαφορά, φτάνοντας στο 67-50 υπέρ τους, 4,5 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του 10λέπτου.

Η διαφορά όλο και μεγάλωνε για την ομάδα της Κλουζ, για να φτάσει στο +22 (76-54) στο τέλος της 3ης περιόδου.

Στον εναπομείναντα χρόνο οι “κιτρινόμαυροι” δεν μπόρεσαν να αλλάξουν την ροή του παιχνιδιού, με την Κλουζ να φτάνει στη νίκη με 90-74.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 45-38, 76-54, 90-74.

ΚΛΟΥΖ (Σιλβασάν): Λαπουστέ, Σίλεϊ 13(3), Τζόουνς 17(2), Ρίτσαρντ 4, Μοκοκά, Γκούζμαν 3, Μέγιερις 2, Ροσνάφσκι, Ματσιούκα 9, Έντι 8(2), Στιπάνοβιτς 16, Κάτσε 18.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σταρκ 13(2), Τολιόπουλος 7(1), Μποχωρίδης 7(1), Γκάλινατ 9(1), Σλαφτσάκης 2, Σανόγκο, Μπλούμπεργκς, Περσίδης, Χάρελ 8, Ντε Σόουζα 14, Μπάνκστον 6.