Βαριά ήττα στην Ανδαλουσία για την ΑΕΚ

Η ελλιπής “Ένωση”, ήταν ανταγωνιστική για 35 λεπτά κόντρα στο φαβορί του ομίλου, ωστόσο γνώρισε την ήττα από την Μάλαγα με 88-66.

Με το… αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η ΑΕΚ στην φάση των “16” του Basketball Champions League, η οποία ηττήθηκε με 88-66 από την Ουνικάχα Μάλαγα στην Ισπανία. Κορυφαίος για την “Βασίλισσα” ο Άκιλ Μίτσελ με 18 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

O αγώνας

Με εξαιρετικό ρυθμό μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΚ, η οποία προηγήθηκε με 7-4 με τη συμπλήρωση δύο λεπτών. Εντζίμ, Καλινόσκι, Τζέντοβιτς και Πέρι, βρήκαν ρυθμό και οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 7 πόντους, 19-12 στο 5′. Το τέμπο του αγώνα, εξυπηρετούσε την Μάλαγα, η οποία έκλεισε το δεκάλεπτο με 9 πόντους διαφορά, 29-20 έχοντας εξαιρετική επαφή με το καλάθι, δημιουργώντας αρκετά προβλήματα στην ομάδα του Ηλία Καντζούρη.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, η ΑΕΚ ήταν πιο ουσιαστική και με σαφώς βελτιωμένη άμυνα κατάφερε να “τρέξει” ένα επιμέρους 11-2 σερί και να ισοφαρίσει σε 31-31 με τους Μίτσελ και Κένι Γουίλιαμς να σκοράρουν. Έκτοτε, ανέλαβε δράση ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Κέντρικ Πέρι. Ο Μαυροβούνιος, με συνεχόμενα τρίποντα κατάφερε να δώσει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του, η οποία πήγε στα αποδυτήρια στο συν 5, 44-39.

O ρυθμός έπεσε στο τρίτο δεκάλεπτο. Αμφότερες οι ομάδες ήταν αρκετά άστοχες, με την Ουνικάχα να διατηρεί το προβάδισμα, 48-45. Η ΑΕΚ, δεν τα παρατούσε και με τρίποντο του Φλιώνη κατάφερε να ισοφαρίσει σε 50-50 στο 26′. Οι γηπεδούχοι, με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τους τον Γιακούνμπα Σίμα, κρατούσε έστω και οριακά το προβάδισμα, 55-54 στο 28′. Οι “πράσινοι” στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου, ανέβασαν “στροφές” και ανέβασαν την διαφορά στους 5, 59-54.

Με ένα 4-0 σερί μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ, η οποία μείωσε στον πόντο, 59-58. Η Ουνικάχα ωστόσο, απάντησε με το ίδιο νόμισμα και με τρίποντο του Μπριθουέλα ανέβασε την διαφορά της στους 8, 66-58. Το παιχνίδι, ξέφυγε για την “Βασίλισσα“, η οποία δεν είχε ενέργεια και λύσεις και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 14 πόντους, 74-60 με γκολ-φάουλ του Κράβις. Η διαφορά, αντί να μειωνόταν αυξάνονταν (έφτασε τους 18, 78-60) και γνώρισε τελικά την ήττα με 88-66.

O MVP

Τρομακτική επίδοση από τον Ντέιβιντ Κράβις. Ο Αμερικανός ψηλός σταμάτησε στους 22 πόντους, έχοντας 9/10 εντός πεδιάς (8/9 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 3/3 βολές), μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, συγκεντρώνοντας 29 στο σύστημα αξιολόγησης σε 19:08′.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-20, 44-39, 59-54, 88-66

ΜΑΛΑΓΑ (Ναβάρο): Καλινόσκι 4, Σίμα 13 (6/6 δίποντα, 1/5 βολές, 5 ριμπάουντ) , Οσετκόβσκι , Πέρι 22 (4/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/7 βολές, 6 ασίστ), Μπαρέιρο 3 (1) , Μπριθουέλα 6 (1), Κάρτερ 5, Ντίαθ , Ετζίμ 4 (1/1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Κράβις 22 (8/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Τόμας (6 ριμπάουντ), Τζέντοβιτς 9 (1/2 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη)

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 7 (1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιάνκοβιτς 6 (5 ριμπάουντ) , Μάιλς 14 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη) , Γουίλιαμς 10 (2/6 τρίποντα), Μίτσελ 18 (8/14 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/3 βολές, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη) , Κόνιαρης , Ξανθόπουλος (3 ασίστ), ΜακΓκριφ 6 , Γόντικας 1 , Παπαδάκης , Στρέλνιεκς 4, Πετρόπουλος

Ουνικάχα Μάλαγα: Εκτός με Λιμόζ (31/01)
ΑΕΚ: Εκτός με Γαλατάσαραϊ  (31/01)