Βαριά ήττα και αποκλεισμός για τις “πράσινες”!

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μακριά από τον καλό του εαυτό στο Ισραήλ και ηττήθηκε με… κάτω τα χέρια 75-56 από την Ελιτζούρ Χολόν, αποχαιρετώντας έτσι το EuroCup Γυναικών.

Οι “πράσινες” ήθελαν νίκη με πάνω από 7 πόντους, ωστόσο δεν κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικές στο Ισραήλ και έτσι η Ελιτζούρ Χολόν επιβλήθηκε με 75-56, παίρνοντας έτσι την πρόκριση για την επόμενη φάση του EuroCup Γυναικών. Για το συγκρότημα της Ελένης Καπογιάννη, που πλέον επικεντρώνεται στις εγχώριες διοργανώσεις, ξεχώρισαν οι Ριντ και Πότερ.

Η Χολόν άρχισε αρκετά δυναμικά την αναμέτρηση και με πρωταγωνίστριες την Μπαλτκογιένε και την Χερτ προηγήθηκε σύντομα με 7-2. Ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την επιθετική του λειτουργία και με ενέργειες των Πότερ, Χαιριστανίδου και Ριντ, έφερε το ματς στους 6 πόντους διαφορά (15-9, 7′). Οι αθλήτριες της Ελένης Καπογιάννη όμως “κόλλησαν” τότε στην επίθεσή τους και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις γηπεδούχες να προηγούνται με… διψήγια μεγέθη (20-9).

Το “τριφύλλι” δεν κατάφερε να βρει τις λύσεις που χρειαζόταν στην αρχή της δεύτερης περιόδου και η ομάδα από το Ισραήλ με πρωτεργάτισες την Χερτ, την Λούσετ, αλλά και την Σιμς, “εκτόξευσε” τη διαφορά στους 19 πόντους (30-11, 13′). Η έλευση της Διονυσίας Αλεξανδρή έφερε δημιουργία και σκορ στις “πράσινες”, που όμως δεν μπορούσαν να πλησιάσουν με τίποτα στο σκορ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +18 (46-28) για τη Χολόν με δυο εύστοχες βολές της Λούσετ.

Ο Παναθηναϊκός βελτίωσε εμφανώς την αμυντική του εικόνα στην αρχή της τρίτης περιόδου και στην επίθεσή του εκμεταλλεύτηκε τις Σωτηρίου και Πότερ, κατεβάζοντας τη διαφορά στους 16 πόντους (48-32, 23′). Οι γηπεδούχες απάντησαν άμεσα και με πρωταγωνίστριες την Χάρντεν και την Σιμς, “εκτόξευσαν” τη διαφορά στους 22 πόντους (59-37, 28′). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Σωτηρίου να ευστοχεί σε βολή και να μειώνει σε 61-38.

Οι Ριντ και Πότερ κυριάρχησαν στους “αιθέρες” στην αρχή της τέταρτης και τελευταίας περιόδου και έτσι οι “πράσινες” βρίσκοντας λύσεις από την Κωτούλα και την Παυλοπούλου στο σκοράρισμα, μείωσαν τη διαφορά αισθητά (68-53, 36′). Η Χολόν όμως απάντησε άμεσα με την Καμπάντα και την Λούσετ, κρατώντας τη διαφορά σε… απόσταση ασφαλείας (73-55, 38′). Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις γηπεδούχες να πανηγυρίζουν μια άνετη νίκη με 75-56 επί του “τριφυλλιού”, που αποχαιρέτησε με αυτόν τον τρόπο το EuroCup Γυναικών.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 46-28, 61-38, 75-56

Η MVP

Για τις νικήτριες ξεχώρισε σήμερα η Άλεξ Χάρντεν, η οποία τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ενώ μέτρησε παράλληλα 3/4 δίποντα και 4/7 τρίποντα.//

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη): Φελούρη, Παυλοπούλου 3 (0/7 σουτ, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Πότερ 14 (7/17 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Σωτηρίου 5, Θεοδωρομανωλάκη 6 (2), Αλεξανδρή 5 (1), Μπουντούρη 5 (1), Χαρισταινίδου 2, Κωτούλα 3 (1), Ριντ 13 (3/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/5 βολές).