Βαριά ήττα για την Εθνική (video)

Η Ελλάδα, δεν μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια την Λιθουανία, ηττήθηκε με 80-62 και έπεσε στο 1-1 ρεκόρ στον τρίτο όμιλο του ευρωπαικού πρωταθλήματος U20, που διεξάγεται στην Κρήτη.

Την πρώτη της ήττα στο Eurobasket U20 γνώρισε η Εθνική Νέων Ανδρών από την Λιθουανία με 80-62. Για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Λευτέρης Μαντζούκας με 14 πόντους, έχοντας όμως 5/13 εντός πεδιάς.

Με καλό ρυθμό ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες που ήταν ιδιαίτερα εύστοχες στην επίθεση. Η Εθνική, προηγήθηκε με 14-11 στο 5′ με τους Ζούγρη και Οικονομόπουλο να σημειώνουν από 4 πόντους. Η Λιθουανία με σερί πόντους του Λελεβίτσιους και του Κρίβας έτρεξε ένα επιμέρους 13-0 και προηγήθηκε με 10, 24-14. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι, ήταν πιο συγκεντρωμένοι, αρκετά εύστοχοι από την περίμετρο (4/6) και έκλεισαν την περίοδο στο συν 11, 27-16.

Με διάθεση να πιέσει μπήκε στη δεύτερη περιόδο η Ελλάδα, η οποία με πόντους του Πλώτα και του Σταυρακόπουλου, μείωσε στους 7, 27-20. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, είχε το μομέντουμ και με τρίποντο του Σωτήρη Σταυρακόπουλου έφτασε ακόμα πιο κοντά, στους 5, 30-25 στο 14′. H Λιθουανία έμεινε ψύχραιμη και με ένα δικό της 4-0 σερί έκανε το 34-25. Οι “πράσινοι” δεν σταμάτησαν εκεί και με γκολ-φάουλ του Μπούτκα, πήραν την μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς, 41-29 στο 17′. Ο Λευτέρης Μαντζούκας το πήρε… προσωπικά και με 5 συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το 41-34 στο 19′. Το ημίχρονο έκλεισε στο 43-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Λιθουανία ήταν ανώτερη και με τον Λελεβίτσιους να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση ανέκτησε και πάλι διψήφια διαφορά, 51-38. Η Εθνική, προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ με τον Ζορμπά, ο οποίος έκανε καλή δουλειά μέσα στο “ζωγραφιστό”. Η Λιθουνοί πάτησαν το γκάζι και με τους Λελεβίτσιους, Κρίβας και Μπαρτνίκας εκτόξευσαν την διαφορά τους στους 17, 62-45, το οποίο ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Οι Λιθουανοί δεν άφηναν το πόδι από το… γκάζι και μπήκαν στην τελευταία περίοδο με ένα 5-0 σερί έκαναν το 67-45. Η Ελλάδα με πόντους του Μαντζούκα, προσπάθησε να ροκανίσει την διαφορά για το 69-51, ωστόσο η ομάδα του Πλιαούγκα δεν απειλήθηκε και κατάφερε να πάρει μία άνετη νίκη με 80-62 κάνοντας το 2/2 στον τρίτο όμιλο.

TΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-27, 36-43, 45-62, 62-80