Τζέιμς και Λόιντ έστειλαν τη Μονακό στο Κάουνας!

Μετά από ένα εντυπωσιακό παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό, οι Μονεγάσκοι κατάφεραν να επικρατήσουν με 97-86 επί της Μακάμπι, έκαναν το 3-2 στη σειρά και προκρίθηκαν στο Final-4 της Euroleague, εκεί όπου θα βρεθούν αντιμέτωποι με τον Ολυμπιακό.

Με τον Μάικ Τζέιμς να πραγματοποιεί εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και τον Τζόρνταν Λόιντ να παίρνει τη “σκυτάλη” στο δεύτερο μέρος, η Μονακό επιβλήθηκε με 97-86 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο “Πριγκιπάτο” και “καθάρισε” τη σειρά με 3-2, εξασφαλίζοντας μια θέση στο Final-4 που θα διεξαχθεί στο Κάουνας. Αυτή μάλιστα ήταν και η “παρθενική” πρόκριση για τη Μονακό στο Final-4 της διοργάνωσης.

Για το σύνολο του Όντεντ Κάτας πάλεψε ο εξαιρετικός και σήμερα Γουέιντ Μπόλντγουιν, χωρίς όμως η ομάδα του “λαού” εμφανίστηκε νωθρή στα αμυντικά της καθήκοντα και έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στα ημιτελικά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό εκατέρωθεν και η Μακάμπι Τελ Αβίβ βρήκε σύντομα σκορ από τους Μάρτιν και Κόλσον για το 11-7 (3′). Η Μονακό ανέβασε “στροφές” με απόλυτο πρωταγωνιστή της τον Μάικ Τζέιμς και έτσι το ματς ήρθε στα “ίσα” (17-17, 5′). Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς η “ομάδα του λαού” βρισκόταν σε πολύ καλή κατάσταση στα επιθετικά της “καθήκοντα”. Έτσι, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο +7 (26-33) με τρίποντο του Ντι Μπαρτολομέου για τους φιλοξενούμενους.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς μπήκε πολύ δυναμικά στη δεύτερη περίοδο “τρέχοντας” ένα σερί 15-0 (41-33, 14′) με πρωτεργάτες της τους Τζέιμς, Οκόμπο και Λόιντ. Το σύνολο του Όντεντ Κάτας έβγαλε αντίδραση με ενέργειες των Μπόλντγουιν, Μπράουν και Κόλσον, μειώνοντας τη διαφορά στο ελάχιστο (45-44, 17′), με τον Χίλιαρντ να δίνει το προβάδισμα στους Ισραηλίτες με εύστοχο τρίποντο. Οι “μάχες” συνεχίστηκαν και από τις δυο μεριές, με τους Μονεγάσκους να “κλείνουν” το πρώτο ημίχρονο με διαφορά 4 πόντων (53-49) μετά από καλάθι του Γουατάρα.

Οι γηπεδούχοι έχοντας το “μομέντουμ” ξεκίνησαν πιο “ζεστά” την τρίτη περίοδο, φτάνοντας τη διαφορά στο +7 (59-52, 23′) μετά από προσπάθειες των Λόιντ, Μονέκε και Ντιαλό. Η Μακάμπι απάντησε στη συνέχεια και με δυο τρίποντα, ένα από τον Ντι Μπαρτολομέου και ένα από τον Χίλιαρντ, ισοφάρισε σε 61-61 (26′). Το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς “χέρια” και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη Μονακό να έχει το ισχνό προβάδισμα των δυο πόντων (72-70) μετά από καλάθι που πέτυχε ο Μπράουν.

Το σύνολο του Όντεντ Κάτας ξεκίνησε πιο συγκεντρωμένο στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του ματς, “τρέχοντας” ένα σερί 7-2 (74-77, 34′) παίρνοντας σκοράρισμα από τους Μπράουν, Νίμπο και Μπόλντγουιν. Στο κομβικό σημείο του αγώνα, ο Τζόρνταν Λόιντ φώναξε “παρών” και με 8 προσωπικούς πόντους έβαλε σε θέση “ισχύος” τους Μονεγάσκους (86-79, 37′). Οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν το “μομέντουμ”, όμως ο Μπόλντγουιν με τρίποντο, μείωσε ξανά στους 5 πόντους (90-85, 38′). Οι γηπεδούχοι έμειναν ψύχραιμοι στο τέλος και έτσι κατάφεραν να πανηγυρίσουν μια σπουδαία νίκη και να προκριθούν στο Final-4 και να αντιδράσουν στον περσινό αποκλεισμό τους από τον Ολυμπιακό. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης διαμορφώθηκε στο 97-86.

Ο MVP

Η Μονακό είχε δυο MVP σε δυο διαφορετικά ημίχρονα. Ο Τζόρνταν Λόιντ ήταν ο κορυφαίος στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, καθώς τελείωσε το ματς με 21 πόντους έχοντας 1/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 10/12 βολές. Από την άλλη μεριά, στο πρώτο μισό, ο Μάικ Τζέιμς ήταν τρομερός, ενώ τελείωσε τον αγώνα με εξίσου 21 πόντους, έχοντας παράλληλα μοιράσει 4 ασίστ και έχοντας κατεβάσει 5 ριμπάουντ με 5/9 δίποντα, 2/10 τρίποντα, αλλά και 5/6 βολές.//Γ.

Τα δεκάλεπτα: 26-33, 53-49, 72-70, 97-86

ΜΟΝΑΚΟ (Σάσα Ομπράντοβιτς): Μπράουν 2 , Οκομπό 9 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 λάθη) , Μονέκε 10 (4 ριμπάουντ), Λόιντ 21 (1/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 10/12 βολές) , Μπλόσομγκεϊμ , Ντιάλο 9 (4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ) , Μοτιεγιούνας 6 (4 ριμπάουντ) , Ουαταρά 9 (1/4 τρίποντα) , Χολ 10 (6 ριμπάουντ) , Τζέιμς 21 (5/9 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Όντεντ Κάτας): Μπράουν 12 (2/7 τρίποντα, 3 λάθη), Μπάλντουιν 27 (5/6 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 2/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη) , Μάρτιν 12 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Ντιμπαρτολομέο 10 (2) , Χίλιαρντ 10 (2) , Κοέν , Πόιθρες 5 , Νίμπο 2 (4 ριμπάουντ), Κόλσον 8 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).