Τρομερός Κούζμα σταμάτησε το Ντόντσιτς | Συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις η Ατλάντα

Οι Γουίζαρντς με οδηγό τον Αμερικανό φόργουορντ, που σταμάτησε στους 33 πόντους, υπέταξαν τους Μάβερικς, τη στιγμή που οι Χοκς, δε δυσκολεύτηκαν απέναντι στους Σίξερς.

Οι Ουάσιγκτον Γουίζαρντς (6-6) συνεχίζουν την πορεία τους προς τα play-offs και επικράτησαν με 113:105 των Ντάλας Μάβερικς (6-5), σε ένα παιχνίδι, που κέρδισαν τα τρία από τα τέσσερα δωδεκάλεπτα.

Κομβικός για τη νίκη της Ουάσιγκτον ήταν ο Κάιλ Κούζμα, με τον Αμερικανό φόργουορντ να σταματά στους 33 πόντους, έχοντας 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Από κοντά του ο Χατσιμούρα, με 23 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από την πλευρά των ηττημένων ο Ντινγουίντι προσπάθησε να πλησιάσει την απόδοση του MVP Κούζμα, με 33 πόντους και αυτός, προσθέτοντας 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Ο Λούκα Ντόντσιτς κινήθηκε σε ρηχά, για τα δεδομένα του, νερά, καθώς σημείωσε 22 πόντους, μάζεψε 9 ριμπάουντ και πρόσφερε 6 ασίστ.

Παρά το αρχικό τους προβάδισμα στην πρώτη περίοδο, οι Μάβερικς δεν μπόρεσαν να κρατήσουν τον ίδιο ρυθμό και στα επόμενα δωδεκάλεπτα, με τους Κούζμα, Χατσιμούρα και Αβντιάι, να φέρνουν τη διαφορά στο τρίποντο στο τέλος του ημιχρόνου. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ένα πραγματικό σόου του σούπερ σταρ των Γουίζαρντς κόντρα στον Ντινγουίντι, με τους γηπεδούχους να περνούν και κεφάλι στο σκορ. Στην τελευταία περίοδο, οι Μάβερικς δυσκολεύονταν να βρουν λύσεις κοντά στο καλάθι, τα σουτ τριών πόντων δεν έμπαιναν με την ίδια συχνότητα και μοιραία γνώρισαν την ήττα.

Τα δωδεκάλεπτα: 28:34, 58:61, 87:83, 113:105.

Εντυπωσιακή τάπα του Κλιντ Κάπελα στον Τζοέλ Εμπίντ. ASSOCIATED PRESS

Η Ατλάντα δεν σταματά να εντυπωσιάζει και να θυμίζει το περσινό της τρομερό ξεκίνημα. Με μπροστάρη φυσικά τον Τρέι Γιανγκ, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 26 πόντους, 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ, επικράτησαν των Σίξερς (5-7) με 104-95 και ανέβηκαν στο 8-4. Συγκλονιστικός ήταν και ο Κλιντ Κάπελα, που πέτυχε double-double, με 18 πόντους και 20 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους Σίξερς, οι οποίοι δεν είχαν διαθέσιμο τον Τζέιμς Χάρντεν, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζοέλ Εμπίντ, με 26 πόντους και 13 ριμπάουντ, με τον Μάξει να προσθέτει άλλους 15 και τον Χάρις να μένει χαμηλά και στους μόλις 12 πόντους. Μετά την πρώτη περίοδο και το +9, με το οποίο ολοκλήρωσαν οι Χοκς, η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς έβγαλε αντίδραση και με τους Χάους και Εμπίντ να αναλαμβάνουν δράση, πήγαν στο ημίχρονο στο -4.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτα όμως οι γηπεδούχοι ήταν ασταμάτητοι, με τον Τρέι Γιανγκ να κάνει εκπληκτικά πράγματα από τα μέσα και μετά και τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 14 πόντους. Στη τελευταία περίοδο το back court της Ατλάντα σφράγισε τη νίκη, διατηρώντας συνεχώς διάφορα ασφαλείας από τους ηττημένους.

Τα δωδεκάλεπτα: 29:20, 46:42, 80:66, 104:95.//