Τον τρόμαξε αλλά… σοβαρεύτηκε και βλέπει πλεονέκτημα έδρας

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Βιλερμπάν με 80-64, φτάνοντας στο 19-12 σε μια αναμέτρηση που κινδύνεψε αρκετές φορές από την φαινομενικά ακίνδυνη γαλλική ομάδα και πλέον μπορεί να κυνηγήσει την τετράδα στα επόμενα παιχνίδια.

Στο κλειστό του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, ο Ολυμπιακός φιλοξένησε την Βιλερμπάν, θέλοντας να επανέλθει στις νίκες μετά την ήττα στην Τουρκία από την Εφές. Στα πρώτα λεπτά οι “ερυθρόλευκοι” έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, περιορίζοντας αρκετά τους Γάλλους που δεν μπορούσαν να κάνουν το παιχνίδι τους. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρήκε λύσεις από τον Μουσταφά Φαλ και τον Αιζάια Κάναν, που είχαν αναλάβει όλες τις επιθετικές εκτελέσεις. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα οκτώ πόντων (20-12), με τους Γάλλους να ρίχνουν την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα μετά από το εύστοχο τρίποντο του Γιακόβ μερικά δευτερόλεπτα  πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν όπως ξεκίνησαν το πρώτο δεκάλεπτο, με σωστές επιλογές στο σετ παιχνίδι και χτυπώντας στο τρανζίσιον. Οι Γάλλοι βρήκαν στο πρόσωπο του Λουβαβού-Καμπαρό τον παίκτη που θα μπορούσε να τους δώσει επιλογές στην επίθεση. Ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε τις επιθετικές εκλάμψεις της Βιλερμπάν και έκλεισε την περίοδο, προηγούμενος πάλι με οκτώ πόντους (43-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν οι Πειραιώτες δεν μπήκαν καθόλου καλά, με τους παίκτες του Πουπέ να βρίσκουν την άμυνα του Ολυμπιακού εκτεθειμένη σε πολλές περιπτώσεις. Τα μεγάλα σουτ του Καμπαρό ήταν αυτά που έδωσαν ανάσες στην Βιλερμπάν, ξεκλειδώνοντας  σε αρκετές περιπτώσεις με πάσες την άμυνα των γηπεδούχων. Το επί μέρους σκορ για την Γαλλική ομάδα στην περίοδο ήταν 20-11, παίρνοντας κεφάλι στην αναμέτρηση με 55-54, βάζοντας σε μπελάδες τους “ερυθρόλευκους”.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερί 5-0, για να βρεθεί ξανά στο τιμόνι του αγώνα. Οι Γάλλοι όσο βρίσκονταν κοντά στο σουτ ήταν επικίνδυνοι, καθώς με τον Ντε Κολό να έχει την μπάλα στα χέρια του, πολλές από τις επιθετικές επιλογές κατέληξαν στο καλάθι της ομάδας των Πειραιωτών. Ο ίδιος έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με εύστοχο σουτ δυο πόντων για το 61-59. Η ισοφάριση έγινε από τον Γουίλιαμς-Γκος και στην συνέχεια ο ΜακΚίσικ ευστόχησε σε τρίποντο για να πάρει το προβάδισμα τριών πόντων. Με το κάρφωμα του Πίτερς το σερί συνεχίστηκε, διαμορφώνοντας το 66-61 υπέρ των γηπεδούχων. Στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός ξέσπασε με τον Πίτερς, κάνοντας ένα τρομερό επί μέρους 26-9, για να πάρει την νίκη με το τελικό 80-64.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Κάναν, Λαρετζάκης, Γουόκαπ, Γουίλιαμς-Γκος, Ράιτ, Μπραζντέικις, Φαλ, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Πίτερς, Πετρούσεφ, Σίκμα

Βιλερμπάν (Πουπέ): Φαλ, Τζάκσον, Λουβαβού-Καμπαρό, Σκοτ, Λι, Ντε Κολό, Λοβέν, Καουντί, Εντιαγέ, Τόμας, Γιακόβ

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 43-35, 54-55,80-64