Τον πρόδωσε η αστοχία του

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πάρει ό,τι καλύτερο μπορούσε στο Μιλάνο, “δάγκωνε” στην άμυνα, αλλά επιθετικά ήταν κάκιστος και γι’ αυτό ηττήθηκε με 65-53 από την Ολίμπια, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Euroleague.

Δεύτερη συνεχόμενη ευρωπαϊκή ήττα για τον Ολυμπιακό, που δεν έχει καταφέρει να γευτεί τη χαρά της νίκης στη διοργάνωση, μετά το διπλό της πρεμιέρας στο ΟΑΚΑ. Στο 1-2 η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, που δείχνει να έχει ξεμείνει από λύσεις στην επίθεση. Οι Πειραιώτες αγωνίστηκαν χωρίς τον Κάνααν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, ενώ στα τελευταία πέντε λεπτά δεν υπήρχε ούτε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, καθώς αμφότεροι αποβλήθηκαν. Η προσοχή στρέφεται πλέον στο ματς με την Παρτίζαν στο ΣΕΦ (19/10, 21:15, ΕΡΑ ΣΠΟΡ), με σκοπό την επιστροφή στις νίκες.

Χέρι-χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, που εξελίχθηκαν σε μία μονομαχία ανάμεσα σε Μίροτιτς και Μιλουτίνοφ, οι οποίοι ανέλαβαν να επωμιστούν επιθετικά το βάρος για Ολίμπια Μιλάνο και Ολυμπιακό. Με το σκορ στο 10-9 στα μισά της πρώτης περιόδου, ο Μαυροβούνιος φόργουορντ είχε 6 πόντους, όσους και ο Σέρβος σέντερ. Μεγάλη η συνεισφορά του Σιλντς με 8 πόντους, όπως και του Γουόκαπ με δύο τρίποντα και κάπως έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε στο 19-17 για τους Ιταλούς, με δύο βολές του Φλακαντόρι στο φινάλε.

Παρά τις αλλαγές στη πεντάδα του και τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο, οι Πειραιώτες διατήρησαν στο ακέραιο την αμυντική τους ένταση και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους να πετύχουν εύκολο καλάθι. Παρ’ όλα αυτά, το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν λειτούργησε καλά στην επίθεση με τους Λούντζη, Σίκμα και Φαλ στο παρκέ. Κάπως έτσι ήρθε το 26-19 στο 13′, αλλά στη συνέχεια άλλαξε η λειτουργία των “ερυθρολεύκων”. Η Ολίμπια έμεινε για πέντε λεπτά χωρίς πόντο, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 26-25 και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 32-31 με συνεχόμενους πόντους από Μιλουτίνοφ και Πίτερς.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τους φιλοξενούμενους να έχουν το υπέρ τους 34-31, κρατώντας για περισσότερο από δύο λεπτά χωρίς καλάθι τους γηπεδούχους. Ωστόσο, η Ολίμπια ανέτρεψε την κατάσταση μετά από τάιμ άουτ του Μεσίνα, έχοντας μπροστάρη τον Πάνγκος. Γρήγορο 7-0 για τους Ιταλούς και 38-34, που διατήρησαν το προβάδισμά τους σε μία περίοδο, που έληξε με επιμέρους 13-9 και το σκορ στο 44-41.

Πολύ καλά μπήκε στην τελευταία περίοδο του αγώνα ο Ολυμπιακός, καθώς πήρε το προβάδισμα με προσπάθειες των Λούντζη και Φαλ, που διαμόρφωσαν το 45-44, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς πέτυχαν μόλις δύο πόντους στα επόμενα επτά λεπτά. Οι Πειραιώτες έχασαν πολλά φαινομενικά εύκολα καλάθια και η Μιλάνο απέκτησε την ψυχολογία για να φθάσει σε μία πολύ σημαντική νίκη. Το 45-44 της ελληνικής ομάδας έγινε 60-47 υπέρ της Ολίμπια, που έφθασε στο πρώτο της θετικό αποτέλεσμα στην Euroleague με το τελικό 65-53.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 31-32, 44-41, 65-53

ΟΛΙΜΠΙΑ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πόιθρες, Πάνγκος 16 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Τονούτ, Μέλι 3 (1), Καμαγκατέ 2, Φλακαντόρι 6 (1), Χολ 2, Σιλντς 12 (4/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μίροτιτς 20 (5/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάινς, Φόγκτμαν 4 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (0/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 3 (1), Λούντζης 4, Λαρεντζάκης 2, Πάπας 2, Φαλ 2 (5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 4 (0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπραζντέικις 6 (1/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πίτερς 4 (1/6 δίποντα), Μιλουτίνοφ 15 (6/8 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Σίκμα.//ΜΠ.