Τον πλήγωσαν τα λάθη του!

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε να φανεί αντάξιος των περιστάσεων στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την ήττα με 67-60 από την Ελιτζούρ Χολόν στο πρώτο ματς της φάσης των “32” του EuroCup Γυναικών.

Με την… πλάτη στον τοίχο βρίσκονται πλέον οι “πράσινες”, καθώς ηττήθηκαν στην έδρα τους με 67-60 από τη Χολόν στο πρώτο μεταξύ τους ματς. Ο επαναληπτικός αγώνας στο Ισραήλ θα διεξαχθεί την Πέμπτη 12 Ιανουαρίου στη “Holon Toto Arena” και το “τριφύλλι” καλείται να κάνει την… υπέρβαση. Κορυφαίες για το σύνολο της Ελένης Καπογιάννη ήταν η Παυλοπούλου και η Ριντ, ενώ η Πότερ προσέφερε αρκετές λύσεις επίσης.

Η Χολόν ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ και προηγήθηκε σύντομα με 8-5 έχοντας ως πρωταγωνίστριές της την Ράμπερ και την Χερτ, ωστόσο ο Παναθηναϊκός αντέδρασε άμεσα. Η Παυλοπούλου και η Αλεξανδρή με τη δημιουργία τους, αλλά και η Πότερ με την ευστοχία της από κοντά, έδωσαν ισχνό προβάδισμα στις “πράσινες” (14-13, 8′) μετά από ενέργεια της Ριντ. Οι Ισραηλίτες πάτησαν “γκάζι” στο τέλος της πρώτης περιόδου και με καλάθι της Λούσετ, “έκλεισαν” το δεκάλεπτο στο +5 (16-21).

Παρά τις ενέργειες της Ριντ και την καλή αμυντική προσήλωση του “τριφυλλιού” στην αρχή της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενες βρήκαν λύσεις μέσω της Χερτ, αλλά και της Σιμς, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 11 πόντους (21-32, 16′). Το σύνολο της Ελένης Καπογιάννη δυσκολευόταν στην επίθεσή του, ωστόσο βελτίωσε την άμυνά του και μείωσε στους 10 αρχικά (28-38) με βολή της Πότερ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +13 (28-41) για τη Χολόν, μετά από τρίποντο της Ιβάνοβιτς.

Η Χολόν μπήκε πολύ… ζεστά και στην τρίτη περίοδο, “τρέχοντας” ένα σερί 8-0 (28-49, 24′), “εκτοξεύοντας” τη διαφορά στα ύψη. Η Ριντ και η Παυλοπούλου “ξεκόλλησαν” τις “πράσινες” στην επιθετική τους λειτουργία μειώνοντας αισθητά τη διαφορά. Το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου άνηκε στις γηπεδούχες, οι οποίες κατάφεραν να φέρουν τη διαφορά σε… μονοψήφια νούμερα (43-51) μετά από καλάθι της Θεοδωρομανωλάκη.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα της κόουτς Καπογιάννη, με την Θεοδωρομανωλάκη να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων, όμως οι προσπάθειες των Σιμς και Ιβάνοβιτς, έβαλαν ξανά τις φιλοξενούμενες σε θέση… ισχύος (48-59, 35′). Το… κρεσέντο της Ριντ και η δημιουργία της Παυλοπούλου, σε συνδυασμό με τις λύσεις που έδωσε η Χαιριστανίδου, έφεραν το ματς ξανά κοντά στο σκορ (60-65, 39′). Το “τριφύλλι” δεν κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή και έτσι ηττήθηκε με 67-60 για το πρώτο παιχνίδι της φάσης των “32” του EuroCup Γυναικών.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 28-41, 43-51, 60-67

Η ΜVP

Η Κόρτνεϊ Χερτ ήταν αυτή που διακρίθηκε για τη Χολόν, καθώς τελείωσε τον αγώνα στο ΟΑΚΑ μετρώντας 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ, με 6/12 δίποντα και 6/6 ελεύθερες βολές.//

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βαρτάνοβ – Τβάουρι – Κογίτσι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Χαρισταινίδου 2, Παυλοπούλου 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πότερ 9 (3/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Ριντ 17 (5/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 1 λάθος, 1 κλέψιμο σε 38’19”), Σωτηρίου 7 (1/5 σουτ, 4/4 βολές), Αλεξανδρή 5 (1), Μπουντούρη, Κωτούλα, Θεοδωρομανωλάκη 6 (2), Ζιάκα 2.

ΕΛΙΤΖΟΥΡ ΧΟΛΟΝ (Ινμπάρ): Χάρντεν 6 (2/8 σουτ, 1/1 βολή, 6 ασίστ), Χαρτ 18 (6/12 δίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Ιβάνοβιτς 9 (1), Λουσέτ 5 (1), Σιμς 15 (6/20 σουτ, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπαλτκογιένε 5, Ράμπερ 9 (4/12 σουτ, 1/2 βολές, 14 ριμπάουντ).