Τον εκδικήθηκε και έβαλε τέλος στο αήττητο!

Την πρώτη του ήττα στη φετινή Euroleague γνώρισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος “λύγισε” στο κατάμεστο ΣΕΦ από τη Μονακό με 81-76 για την πέμπτη “στροφή” της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός δεν βρέθηκε σε καλό… φεγγάρι και έτσι γνώρισε την ήττα με 81-76 από τη Μονακό στην έδρα του και πλέον μετράει τέσσερις νίκες και μία ήττα. Από την άλλη μεριά, οι Μονεγάσκοι ανέβηκαν στο ίδιο ρεκόρ (4-1) μετρώντας δυο συνεχόμενες νίκες σε Ελλάδα κόντρα σε Παναθηναϊκό και στους “ερυθρόλευκους” αντίστοιχα.

Το ματς άρχισε με τις δυο ομάδες να είναι νευρικές στην επιθετική τους λειτουργία. Ο Ολυμπιακός σύντομα βρήκε λύσεις από τον Τόμας Γουόκαπ, ο οποίος με συνεχόμενες προσπάθειες έδωσε ένα μικρό προβάδισμα στην ομάδα του (6-3, 4′). Η Μονακό απάντησε άμεσα με πρωταγωνιστή της τον Μάικ Τζέιμς, ο οποίος σκόραρε δυο τρίποντα και τρεις εύστοχες βολές (8-9, 6′), δημιουργώντας προβλήματα στην άμυνα των “ερυθρολεύκων”. Οι Μονεγάσκοι “έσφιξαν” την άμυνά τους, εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός πως οι Πειραιώτες ήταν νωθροί στο πρώτο δεκάλεπτο και έτσι αυτό ολοκληρώθηκε με τους Γάλλους να έχουν το ισχνό προβάδισμα του ενός πόντου (17-16).

Η έλευση των Σλούκα και Λαρεντζάκη, έδωσε ενέργεια στους Πειραιώτες, ωστόσο η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς κατάφερε να ελέγξει τα ριμπάουντ και να προηγηθεί με 4 πόντους διαφορά (23-27, 14′). Ένα τρίποντο του ΜακΚίσικ και ένα καλάθι του Λαρεντζάκη στον αιφνιδιασμό, έδωσαν ξανά στους “ερυθρόλευκους” το ισχνό προβάδισμα (28-27, 16′). Η άμυνα των Γάλλων δυνάμωσε με τον Ντιαλό να περιορίζει τον Κώστα Σλούκα, ωστόσο το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα βρήκε τις λύσεις που χρειαζόταν δια χειρός ΜακΚίσικ. Έτσι το πρώτο μέρος της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 4 πόντους (37-33).

Ο Ολυμπιακός άρχισε πιο δυναμικά την τρίτη περίοδο και έκανε ένα γρήγορο 4-0 σερί, ωστόσο ο Λόιντ με οκτώ διαδοχικούς πόντους, κατάφερε να φέρει το ματς πάλι στην ισοπαλία (41-41, 24′) και ο Μάικ Τζέιμς με ένα κάρφωμα στον αιφνιδιασμό, έβαλε μπροστά στο σκορ ξανά τους φιλοξενούμενους (41-43, 24′). Οι “ερυθρόλευκοι” ανέκτησαν το προβάδισμα με τρίποντο του Κάναν (46-45, 25′), ωστόσο η εξαιρετική επίθεση της ομάδας του Σάσα Ομπράντοβιτς κρατούσε συνεχώς το ματς σε ρυθμούς… ντέρμπι. Λίγο πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου, οι Μονεγάσκοι “έτρεξαν” ένα σερί 9-2 με αποτέλεσμα να “κλείσουν” την περίοδο στο +5 (51-56).

Η Μονακό άρχισε με εύστοχο τρίποντο του Οκόμπο την τέταρτη και τελευταία περίοδο, ωστόσο ο Πίτερς απάντησε άμεσα. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι “έτρεξαν” ένα 7-0 σερί με κύριο εκφραστή των επιθέσεών τους τον Μάικ Τζέιμς, “εκτοξεύοντας” τη διαφορά στο +12 (54-66, 32′). Τα τρίποντα των Λαρεντζάκη και ΜακΚίσικ έφεραν τη διαφορά ξανά στους έξι πόντους (66-72, 36′) και έδωσαν “ανάσα” στους Πειραιώτες. Παρά την προσπάθεια των παικτών του κόουτς Μπαρτζώκα, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν χώρους και σκορ, με αποτέλεσμα να προηγηθούν ξανά με διψήφια διαφορά (66-76, 37′). Οι Γάλλοι διατήρησαν την εξαιρετική τους αμυντική λειτουργία και έτσι κατάφεραν να φτάσουν σε μια σπουδαία νίκη μέσα στο ΣΕΦ με 81-76, με τον Ολυμπιακό να γνωρίζει την πρώτη του ήττα στη φετινή χρονιά και στην Euroleague αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 37-33, 51-56, 76-81

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10, Κέιναν 5 (1), Λούντζης, Λαρεντζάκης 5 (1), Φαλ 5, Σλούκας 10, Βεζένκοφ 13 (3), Παπανικολάου, Μπολομπόι 10, Πίτερς 3 (1), Μπλακ, ΜακΚίσικ 15 (3).

Μονακό (Σάσα Ομπράντοβιτς): Μπράουν 9, Οκόμπο 23 (3), Λόιντ 10 (2), Μπλόσομγκεϊμ, Μακουντού, Ντιαλό 6 (2), Μοερμάν 3 (1), Μοτεγιούνας 6, Γουατάρα, Στραζέλ, Χολ 4, Τζέιμς 20 (2).