Τόμπεϊ και Ντόντσιτς στέλνουν τη Σλοβενία ψηλά

Η Σλοβενία επικράτησε της Αυστραλίας με 91-80, στέλνοντας τα “Κανγκουρό” πίσω στην πατρίδα τους και ετοιμάζεται να παίξει για την πρωτιά του ομίλου με την Γερμανία στον επόμενο αγώνα.

Σε ένα ματς που είχε έναν πρωταγωνιστή και στις δυο πλευρές του παρκέ, η Σλοβενία κατάφερε να περάσει το εμπόδιο μιας ομάδας που είναι από τα φαβορί για την κατάκτηση των τριών μεταλλίων. Ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν εκεί όταν οι συμπαίκτες του τον έψαξαν, καθώς είχε τα κλειδιά της επίθεσης αλλά και στη δημιουργία. Οι Αυστραλοί δεν έδειχναν διατεθειμένοι να ακολουθήσουν στο σκορ τους πρωταθλητές Ευρώπης του 2017, οι οποίοι είχαν τα ηνία της αναμέτρησης από την αρχή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την παρέα του Ντόντσιτς (20 π.), με τον αστέρα των Μάβερικς να παίρνει όλες τις επιθέσεις πάνω του και να οδηγεί την ομάδα του με 10 πόντους (28-18). Στην δεύτερη περίοδο η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 14, με τον Γκίντεϊ (25 π.) και τον Μίλς (17 π.) να προσπαθούν μόνοι τους και η Αυστραλία να μην έχει τις λύσεις από τον πάγκο.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα “καγκουρό” δεν μπόρεσαν ποτέ να προηγηθούν στον αγώνα, με τους Σλοβένους να βρίσκουν πόντους μέσα από το ζωγραφιστό με τον Τόμπεϊ. Παράλληλα, διαχειρίστηκαν το πρόβλημα με τα τέσσερα φάουλ του Ντόντσιτς στην αρχή της τρίτης περιόδου. Η τελευταία ήταν αρκετά σκληρή από πλευράς ριμπάουντ και διεκδίκησης κάθε κατοχής, με τη διαφορά να φτάνει και στους δυο πόντους, αλλά εκεί ξαναμίλησε ο Λούκα, που στα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου έφτασε και στη μέγιστη τιμή της, τους 19.

Με αυτή την νίκη η Σλοβενία παίζει για την πρωτιά με την Γερμανία, ενώ η Αυστραλία αποχαιρετά την διοργάνωση, λόγω της ήττας της από τα “Πάντσερ” στην πρώτη φάση της διοργάνωσης.