Το Περιστέρι κέρδισε τον Παναθηναϊκό και έστειλε μήνυμα! (video)

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”, επιβλήθηκε με 96-89 επί του “τριφυλλιού” και δήλωσε… έτοιμο ενόψει των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Basket League, τερματίζοντας στην τρίτη θέση της κατάταξης.

Φινάλε στην κανονική περίοδο με έξι ήττες για τους “πράσινους”, οι οποίοι δεν κατάφεραν να… αντέξουν στο ρυθμό του Περιστερίου, το οποίο επιβλήθηκε με 96-89. Με τη νίκη αυτή, το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη “έκλεισε” τη σεζόν στο 14-8 και την τρίτη θέση, εστιάζοντας πλέον στην τελική φάση του πρωταθλήματος, όπου θα βρεθεί αντιμέτωπη με την ΑΕΚ. Από την άλλη μεριά, ο Παναθηναϊκός υποχώρησε στο 16-6, τερμάτισε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, όπως ήταν από πριν γνωστό και περιμένει τον Κολοσσό Ρόδου για τα πλέι οφ.

Το Περιστέρι ξεκίνησε με συγκέντρωση και αρκετά γρήγορο ρυθμό την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστές τους Ντένμον και Ραντάνοφ, προηγήθηκε με 10-0 σερί, στο οποίο έσπευσε να απαντήσει ο Παναθηναϊκός μετά το τάιμ άουτ του Χρήστου Σερέλη. Οι “πράσινοι” βελτίωσαν άμεσα την εικόνα τους στην άμυνα και με πρωτεργάτες τους στην άλλη μεριά του γηπέδου τους Λι, Μπέικον, Γουίλιαμς και Παπαγιάννη, μείωσαν στο ελάχιστο (12-11, 7′). Ο Χάμερ προσέφερε λύσεις στους γηπεδούχους, οι οποίοι κατάφεραν με τρίποντό του, να “κλείσουν” στο +6 (21-15) την πρώτη περίοδο.

Η έλευση των Γκουντάιτις και Γκριγκόνις στην πεντάδα του “τριφυλλιού” στην αρχή της δεύτερης περιόδου έφεραν σκορ και ουσία στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ισοφάρισαν για πρώτη φορά σε 23-23 και εν συνεχεία πέρασαν μπροστά στο σκορ δια χειρός Αγραβάνη (23-26, 13′). Οι Χάμερ και Κασελάκης ήταν καταλυτικοί και στις δυο μεριές του γηπέδου για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, η οποία πλησίασε ξανά στον πόντο (32-33, 17′) με ενέργειες του Ντένμον. Ο Αγραβάνης κυριάρχησε για τον Παναθηναϊκό, όμως η ομάδα των δυτικών προαστίων ανέκτησε το ισχνό προβάδισμα (42-39) με τρίποντο του Μωραΐτη.

Με μεγάλες “μάχες” και από τις δυο ομάδες ξεκίνησε η τρίτη περίοδος, στην οποία ξεκίνησε πολύ “ζεστός” ο Πάρις Λι για τους “πράσινους” και οι Μπίλαν και Κασελάκης για το Περιστέρι αντίστοιχα. Οι δυο τους πήγαιναν “χέρι-χέρι” στο δεκάλεπτο αυτό, με τον Πονίτκα να δίνει προβάδισμα στο “τριφύλλι” με ατομική ενέργεια (56-58, 27′). Οι Χάμερ και Κασελάκης έδωσαν σκορ στους γηπεδούχους στο φινάλε της τρίτης περιόδου και προβάδισμα 5 πόντων, όμως ο Γκριγκόνις στην εκπνοή, μείωσε σε 65-52, που ήταν και το τελικό σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Η εξαιρετική αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων στην αρχή της τελευταίας περιόδου προκάλεσε επιθετική… αφλογιστία στην ομάδα του Χρήστου Σερέλη, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ με διψήφιες διαφορές ξανά (75-65, 33′) μετά από ενέργειες των Ραντάνοφ και Χάμερ. Ο Μπέικον προσπάθησε να μειώσει με ατομικές ενέργειες, όμως το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη κρατούσε διαρκώς το προβάδισμα σε… απόσταση ασφαλείας (89-79, 38′) χάρη σε ενέργειες των Φρανσίσκο και Ντένμον.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 42-39, 65-62, 96-89

Ο MVP

Ο Μάρκους Ντένμον διακρίθηκε για την ομάδα των δυτικών προαστίων, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, μετρώντας 5/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 3/3 βολές, ενώ αξιοσημείωτη ήταν και η συνεισφορά του Ίαν Χάμερ, ο οποίος είχε 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.//

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ. – Ζαχαρής – Μπακάλης.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Βασίλης Σπανούλης): Μπίλαν 9 (8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Φρανσίσκο 15 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ραντάνοβ 10 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντένμον 22 (5/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κασελάκης 11 (1), Κόουλμαν 6, Μωραΐτης 6 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Περσίδης, Χάμερ 17 (5/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χρήστος Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης (0/3 σουτ), Λι 30 (4/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 10/10 βολές), Παπαγιάννης 4 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίλιαμς 4 (1/6 σουτ), Μπέικον 15 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/6 βολές), Μποχωρίδης, Αγραβάνης 14 (4/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πονίτκα 2 (1/5 σουτ), Γκριγκόνις 9 (1/4 τρίποντα), Γκουντάιτις 11 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ).