Το πάλεψε, αλλά “λύγισε” ο Προμηθέας

Οι Πατρινοί επέστρεψαν στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσαν στους δύο πόντους, όμως δεν κατάφερΑΝ να ολοκληρώσουν την ανατροπή, γνωρίζοντας την ήττα στην έδρα της Τουρκ Τέλεκομ (85-75), στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του Eurocup.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, με τον Προμηθέα να μην έχει βρει τα πατήματα του (9-2, 3). Ο Άξελ Μπουτέιγ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό με 2/2 εύστοχες βολές (15-4, 6′). Το προβάδισμα της Τουρκ Τέλεκομ παρέμενε στα ίδια επίπεδα (20-9, 8′), όμως οι Πατρινοί αντέδρασαν στα τελευταία λεπτά και μείωσαν σε 25-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Προμηθέας μπήκε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Αρνόλντας Κουλμπόκα να πετυχαίνει συνεχόμενα καλάθια (26-22, 12′). Οι Τούρκοι απάντησαν άμεσα και έκαναν ένα 12-0 σερί, ανεβάζοντας τη διαφορά στη μεγαλύτερη της τιμή (38-22, 15′). Ο Τζέριαν Γκραντ πήρε… μπρος και οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το ευρύ προβάδισμα (46-30, 18′). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με την Τουρκ Τέλεκομ να βρίσκεται μπροστά στο σκορ (50-38).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με διάθεση να προσπαθήσουν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, ωστόσο οι Τούρκοι δεν τους επέτρεπαν να μειώσουν κάτω από τους 10 πόντους (54-44, 23′). Ο Προμηθέας επέμεινε όμως και με “όπλο” τα τρίποντα και την καλή εμφάνιση του Κουλμπόκα μείωσε στους τέσσερις (56-52, 26′). Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η ελληνική ομάδα βρισκόταν στο -2 (60-58) και μπήκε με ελπίδες στην τελευταία περίοδο.

Η Τουρκ Τέλεκομ μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο και έκανε ένα σερί 5-0 (65-58, 33′). Οι Πατρινοί δεν ήταν εύστοχοι και οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία να αυξήσουν τη διαφορά (75-66, 37′). Οι Τούρκοι δεν άφησαν επριθώρια αντίδρασης στον Προμηθέα και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη (85-75), παρά την προσπάθεια της ομάδας του Γιάννη Χριστόπουλου.//

Δεκάλεπτα: 25-17, 50-38, 60-58, 85-75

Τουρκ Τέλεκομ (Τζαν): Γιαγκμούρ, Οντσέλ (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ερντέν, Ακάρ, Τέιλορ 12 (3 ριμπάουντ), Γκραντ 19 (1/3 τρίποντα, 6 ασίστ, 4 λάθη), Ντεμίρ 2, Γιλμάζ 5 (1/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Έρικ 8 (4 ριμπάουντ), Σεστίνα 18 (4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μπουτέιγ 21 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Προμηθέας Πατρών (Χριστόπουλος): Κάουαν 19 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 λάθη), Ντάνγκουμπιτς, Μουράτος, Χογκ 2 (6 ριμπάουντ), Κουλμπόκα 23 (1/7 δίποντα, 7/11 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 λάθη), Κοντίτ 11 (7 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 3 (2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σίμπσον, Τόμασον 17 (2/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη)