Το ολοκληρωτικό μπάσκετ του Ολυμπιακού “διέλυσε” τη Φενέρ

Οι “ερυθρόλευκοι” έδειξαν ξανά τα δόντια τους, αυτή τη φορά απέναντι στην πρωτοπόρο της Euroleague, την οποία και συνέτριψαν με 94-67 και ανέβηκαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 94-67 της Φενέρμπαχτσε, δείχνοντας πως είναι φτιαγμένος και φέτος για μεγάλα πράγματα. Οι “ερυθρόλευκοι” με ολοκληρωτικό μπάσκετ για ένα ημίχρονο, στο οποίο έφτασαν τη διαφορά και στο +30, έβαλαν από νωρίς στα σχοινιά τους αντιπάλους τους, που προσπάθησαν στο τρίτο δεκάλεπτο να βγάλουν αντίδραση, όταν και έσφιξαν την άμυνά τους. Η ομάδα του Ιτούδη δεν είχε λύσεις στην επίθεση και λόγω της πιεστικής άμυνας του Ολυμπιακού και λόγω των σημαντικών απουσιών.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ξανά ο Σάσα Βεζένκοφ, που σημείωσε 21 πόντους, με τον Άλεκ Πίτερς να προσθέτει 12 και τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη ακόμη 12. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Έντουαρντς με 13 πόντους, με τον Νικ Καλάθη να πετυχαίνει 10, μαζί με 5 τελικές πάσες.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με γρήγορο 10-0 ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ολυμπιακός, με τον Σάσα Βεζένκοφ να πετυχαίνει επτά πόντους και να δίνει την ασίστ στον Κέιναν για τρίποντο (10-0 στο 3′), με τον Ιτούδη να καλεί άμεσα time-out. Η Φενέρ πέτυχε το πρώτο σουτ εντός πεδιάς με τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών, με τον Καλάθη να σκοράρει με κοντινή προσπάθεια. Ενώ οι Τούρκοι προσπαθούσαν να μειώσουν στο σκορ, ο Ολυμπιακός διατηρούσε τη διαφορά σε διψήφια ποσοστά, με τρίποντα των Παπανικολάου και Κέιναν (22-8 στο 7′), για να κλείσει το δεκάλεπτο με τους “ερυθρόλευκους” στο +20 (31-11).

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε με “σπασμένα φρένα” και έφτασε τη διαφορά στο +26, με τον Πίτερς να έρχεται από τον πάγκο και να βρίσκει άμεσα ρυθμό (42-16 στο 13′). Η ομάδα του Ιτούδη προσπάθησε να αντιδράσει και κατέβασε τη διαφορά στο -21, όμως νέα τρίποντα των Παπανικολάου και Λαρεντζάκη εκτόξευσαν τη διαφορά στο +29 (50-21 στο 16′). Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 8-0, προεξάρχοντος του Έντουαρντς, όμως οι παίκτες του Μπαρτζώκα βρήκαν εκ νέου ρυθμό από την πιεστική τους άμυνα και έκλεισαν το ημίχρονο στο +27 (58-31).

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά άστοχα, με το πρώτο καλάθι να έρχεται στο 3ο λεπτό και να είναι τρίποντο του Καλάθη, μετά από ντρίπλα (58-34 στο 23′). Ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν να βρει διαδρόμους προς το καλάθι της Φενέρ, καθώς ο Ιτούδης είχε κρατήσει στον πάγκο τα δύο βαριά του κορμιά (Μπούκερ, Τζεκίρι) και πήγε σε small-ball, ώστε να αλλάζει σε όλα τα screan, με τους “ερυθρόλευκους” να βρίσκουν το πρώτο τους σουτ εντός πεδιάς, για τη τρίτη περίοδο, στο 26′ με τον Γουόκαπ στον αιφνιδιασμό (66-39). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 74-51, παρόλο, που η Φενέρ είχε κατεβάσει προσωρινά τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους.

Στη τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε πιο συγκεντρωμένος, με τον Σλούκα να παίρνει περισσότερες πρωτοβουλίες και να οργανώνει το παιχνίδι των παικτών του Μπαρτζώκα για το 79-55 στο 33′. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να είναι πιεστικοί στην άμυνα, ακόμη και με το second unite, τη στιγμή, που οι φιλοξενούμενοι φορτώθηκαν νωρίς με φάουλ (85-58 στο 36′). Τα τελευταία λεπτά ανήκαν στην απέλπιδα προσπάθεια των φιλοξενούμενων να ρίξουν τη διαφορά, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο +27 (94-67) και τον Ολυμπιακό να παίρνει μία ακόμη σπουδαία νίκη.