Το Ντάλας “προσκύνησε” τον Τέιτουμ

Ο Αμερικανός γκαρντ/φόργουορντ έκανε εκπληκτικό παιχνίδι, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με triple-double και οδήγησε στη νίκη (124-95) την ομάδα, επί των Μάβερικς του Λούκα Ντόντσιτς, ο οποίος έμεινε σε ρηχά νερά.

Οι Μπόστον Σέλτικς (27-12) συνέτριψαν με 124-95 εκτός έδρας τους Ντάλας Μάβερικς (22-17) και συνεχίζουν να βρίσκονται στην πρώτη θέση της ανατολικής περιφέρειας. Οι φιλοξενούμενοι πήραν διάφορα δέκα πόντων στο πρώτο ημίχρονο και από εκεί και μετά δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, ελέγχοντας κάθε πτυχή του παιχνιδιού.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν φυσικά ο Τζέισον Τέιτουμ, με τον Αμερικανό να πετυχαίνει triple-double, έχοντας 29 πόντους, 14 ριμπάουντ και 10 ασίστ, με τον Τζέιλεν Μπράουν να τον ακολουθεί με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ. Σημαντική και η συνεισφορά των Μπρόγκτον και Σμαρτ, με 15 πόντους έκαστος. Για τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Λούκα Ντόντσιτς, που όμως έμεινε σε ρηχά νερά, με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ. Ο Ντιγουίντι πρόσθεσε 18, όμως δεν ήταν αρκετοί, για να αποφύγει η ομάδα τους την ήττα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με σκορ εκατέρωθεν από τις δύο ομάδες ξεκίνησε το παιχνίδι, με το Ντάλας να παίρνει το προβάδισμα για πρώτη φορά στο 9-7 στο 5′, πριν το πρώτο time-out. Η Βοστώνη αντέδρασε και με επιμέρους 5-17 στα επόμενα έξι λεπτά ανέβασε τη διαφορά στους 10 για πρώτη φορά (14-24 στο 10′), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-29.

Στη δεύτερη περίοδο οι Σέλτικς διατηρούσαν συνεχώς διψήφια διαφορά, με τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο να υπηρετούν σταθερά το πλάνο και να χτυπούν όλες τις αδυναμίες των Μάβερικς στην άμυνα των περιστροφών. Η διαφορά έφτασε και στο +17 (35-52 στο 19′) για να κλείσει το πρώτο μέρος στο στο 46-64, με τις βολές του Ντινγουίντι.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν, με τους φιλοξενούμενους όμως να είναι σε εξαιρετικό βράδυ. Έτρεξαν άμεσα 7-0 και η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (50-72 στο 26′). Ο ρυθμός δεν έπεφτε σε κανένα σημείο της περιόδου, με τον Τέιτουμ να δείχνει ασταμάτητος, σκοράροντας και μοιράζοντας ασίστ διαρκώς, για να ολοκληρωθεί η περίοδος στο +24 (65-89).

Το τελευταίο δεκάλεπτο έμοιαζε διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους Σέλτικς να διατηρούν τον έλεγχο, το back-court της ομάδας ήταν σε καλή μέρα, τη στιγμή που οι Μάβερικς αδυνατούσαν να μειώσουν το σκορ, για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση στο 124-95.

Τα δωδεκάλεπτα: 20-29, 46-64, 65-89, 95-124.//