Το… μπράντεφερ έγειρε προς τον Μεσίνα σε ματς ανατροπών!

Η Παρτίζαν θα χρειαστεί να περιμένει περισσότερο για την πρώτη της νίκη στη Euroleague, μετά από οκτώ χρόνια, καθώς η Αρμάνι του 63χρονου προπονητή επικράτησε με 80-75 του συνόλου του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Σε αναμέτρηση διαδοχικών ανατροπών, η Αρμάνι πήρε το διπλό (75-80) στο Βελιγράδι, καθώς ο Έτορε Μεσίνα είχε τον τελευταίο λόγο σε ακόμη ένα… μπράντεφερ με τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Η ιταλική ομάδα έφτασε στο 2-1 στη φετινή Euroleague, ενώ οι Σέρβοι εξακολουθούν να βρίσκονται δίχως νίκη (0-3).

Οι Σέρβοι έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα, καθώς έβρισκαν λύσεις επιθετικά και ήταν ιδιαίτερα συνεπείς στην αμυντική τους λειτουργία. Στα πρώτα λεπτά, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έφτασε στο 13-2, κάνοντας σερί 11-0, ενώ οι Ιταλοί απάντησαν με σερί 5-0, μειώνοντας στους 6 βαθμούς (16-7). Η Παρτίζαν, με δίποντο του Μαντάρ, ανέβασε ξανά το σκορ σε διψήφια διαφορά (18-8) και εν συνεχεία ο Παπαπέτρου έκανε το 19-8 με εύστοχη βολή. Η Αρμάνι απάντησε με τρίποντο του Μπάρον (19-11), αλλά οι Σέρβοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 27-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ιταλοί άρχισαν τη δική τους… αντεπίθεση. Με σκόρερ τους Πάντερ και Νάναλι, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα ροκάνισε τη διαφορά στους 6 πόντους (29-23) και στα μέσα του ημιχρόνου βρέθηκε μία… ανάσα από την ανατροπή (35-34). Ο Άντζουτσιτς έδωσε… ανάσα στην Παρτίζαν, τόσο με τρίποντο, όσο και με δίποντο, κάνοντας το 41-34, ενώ στη συνέχεια η διαφορά έφτασε και πάλι στους 11 (49-38), προτού ο Τονούτ ολοκληρώσει το ημίχρονο με τρίποντο για το 49-41.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, η Αρμάνι άρχισε να πλησιάζει επικίνδυνα την Παρτίζαν, χάρη σε εύστοχες βολές του Σιλντς και τρίποντο του Πάνγκος (49-48). Με δίποντο του Καναδού γκαρντ, μάλιστα, η ιταλική ομάδα πέρασε μπροστά στο σκορ (49-50) για πρώτη φορά στο ματς, προτού ο ΛεΝτέι σηκωθεί για τρεις για να γράψει το 52-50. Έκτοτε, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι έως το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, που ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 61-62 υπέρ της Αρμάνι. Το σύνολο του Έτορε Μεσίνα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, όντας μπροστά σκορ.

Η Παρτίζαν μπήκε με άλλο… αέρα στην τέταρτη περίοδο, καθώς ο Νάναλι ευστόχησε σε δίποντο για το 63-62, ο ΛεΝτέι πέτυχε το δεύτερο διαδοχικό του τρίποντο (66-62) και ο Λεσόρ διαμόρφωσε το 68-62. Η Αρμάνι συνέχισε δίχως σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο, τη στιγμή που οι Σέρβοι έφεραν τη διαφορά στο +9, χάρη στον Έξουμ. Ο πρώτος πόντος της Αρμάνι ήρθε από τη γραμμή των βολών και εν συνεχεία ανέλαβαν δράση οι Ντέιβις, Σιλντς και Βόιτμαν, που έφεραν το ματς στο… καλάθι και πάλι (71-69). Εν συνεχεία, οι Ιταλοί πήραν και πάλι… κεφάλι στο σκορ (73-74), μόλις ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα πήρε διαφορά 5 πόντων (73-78) και “αγκάλιασε” τη νίκη, καθώς αυτό αποτέλεσε το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 49-41, 75-80.

Ο MVP

Ο Σέιβον Σιλντς ήταν καθοριστικός στην ανατροπή της Αρμάνι Μιλάνο και αποτέλεσε τον κορυφαίο παίκτη του αγώνα. Συγκεκριμένα, με 26 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης (έναντι 25 του ΛεΝτέι), ο 28χρονος φόργουορντ πέτυχε 25 πόντους, με 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ.

Παρτίζαν (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 23 (5/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πάντερ 7 (5 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 5 (3 ριμπάουντ), Έξουμ 7 (4 ριμπάουντ, 6 λάθη), Νάναλι 2, Λεσόρ 12 (10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Άντζουσιτς 9 (4 λάθη), Μαντάρ 10 (4 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις 15 (4 ριμπάουντ), Τόμας 3, Πάνγκος 12 (4 λάθη), Τονούτ 3, Μέλι 7, Μπάρον 10 (3 ασίστ), Σιλντς 25 (4 ριμπάουντ), Χάινς, Φόγκτμαν 5 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ)