To Λαύριο πήρε το θρίλερ με τον Κολοσσό

Πολύ εντυπωσιακό το φινάλε στη 2η αγωνιστική της Basket League, με την ομάδα της Λαυρεωτικής να επικρατεί στην έδρα της με 79-76 των Ροδιτών, σε ένα δραματικό παιχνίδι, φθάνοντας στο 2Χ2 στο φετινό πρωτάθλημα.

Με τον καλύτερο τρόπο έπεσε η αυλαία στη δεύτερη στροφή της κορυφαίας κατηγορίας του ελληνικού μπάσκετ, καθώς Λαύριο και Κολοσσός πάλεψαν μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα για τη νίκη και τελικά τα κατάφεραν οι γηπεδούχοι, διπλασιάζοντας τις νίκες τους, κάτι που δεν μπόρεσαν να κάνουν οι Ροδίτες.

Ο Ουτόμι με πέντε πόντους στο ξεκίνημα της αναμέτρησης έδωσε τον ρυθμό για τους Ροδίτες, οι οποίοι διατηρούσαν σταθερά στα πρώτα λεπτά ένα προβάδισμα. Με 7-2 προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι και παρέμειναν μπροστά μέχρι στο 14-11 στο 6′. Με τον Ντε Τζούλιους το Λαύριο προσπέρασε για πρώτη φορά με 16-14 στο 7′ και μπορεί ο Κολοσσός να βρέθηκε στο 20-17, ωστόσο το δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν πέντε συνεχόμενους πόντους και να προηγούνται με 22-20.

Η είσοδος των Καστανέδα και Καββαδά έκανε τη διαφορά για την ομάδα του Κώστα Μέξα, που μπήκε με το πόδι στο… γκάζι στη δεύτερη περίοδο, διευρύνοντας το σερί που ξεκίνησαν από το τέλος του δεκαλέπτου. Στο 14-0 έφθασε το Λαύριο, που έφτιαξε διαφορά έντεκα πόντων (31-20) στο 12′. Ο Μπράικοβιτς πέτυχε οκτώ πόντους και προσπάθησε να μειώσει για τον Κολοσσό, όμως δεν είχε άξιο συμπαραστάτη και το ημίχρονο έληξε στο 50-37 με buzzer beater του Θόρντον.

Εντελώς διαφορετική η εικόνα του αγώνα στην έναρξη του δευτέρου μέρους, καθώς ο Κολοσσός επέστρεψε στο παρκέ πετυχαίνοντας εννέα συνεχόμενους πόντους, κάτι που μείωσε τη διαφορά σε 50-46. Ο Περάντες δημιουργούσε, ο Πόλεϊ εκτελούσε και η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα επέστρεψε για τα καλά, φέρνοντας το ματς στον πόντο (53-52) στα μισά της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, ο Παπαδάκης ξεκίνησε την αντεπίθεση του Λαυρίου και την ολοκλήρωσε ο Καββαδάς, που τέσσερις πόντους στο φινάλε του δεκαλέπτου διαμόρφωσε το 65-56.

H τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τους Γόντικα και Πετρόπουλο να βάζουν ξανά στο παιχνίδι τους Ροδίτες, που με επιμέρους σκορ 8-2, μείωσαν σε 67-64, 8:10 πριν το φινάλε. Λίγο μετά, ένα σερί 7-0 τους έδωσε προβάδισμα ξανά μετά την πρώτη περίοδο. Ο Κολοσσός πέρασε μπροστά με 71-69 στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου και έκτοτε οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχόμενες. Ο Μπράικοβιτς με ένα δίποντο και ένα έμμεσο τρίποντο έκανε το 73-71 και το 75-74 για τους φιλοξενούμενους, ενώ μεσολάβησε ένα τρίποντο του Ζάρα για το Λαύριο. Στα τελευταία 2:30 οι παίκτες του Κούρο Σεγκούρα δεν σημείωσαν κάποιο πόντο και οι γηπεδούχοι έφθασαν στη νίκη με τρεις πόντους του Καββαδά και δύο του Μουρ, με τον Πόλεϊ να αστοχεί σε τρίποντο στο φινάλε.//ΜΠ.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 50-37, 65-56, 79-76

Λαύριο (Κώστας Μέξας): Μουρ 2 (9 ριμπάουντ), Χέλεμς 13 (2) , Ντε Τζούλιους 11 (1) , Καββαδάς 12 (7 ριμπάουντ) , Θόρντον 4 , Καστανέδα 15 (2) , Γκρόμοβς 9 (7 ριμπάουντ), Ζάρας 8 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Σπρίντζιος , Παπαδάκης 5 (1)

Κολοσσός Ρόδου (Κούρο Σεγκούρα): Γιόργκενσεν 4 , Ουτόμι 6 (1) , Μπραΐκοβιτς 26 (11/16 δίποντα, 4/5 βολές, 13 ριμπάουντ) , Πόλι 15 (3/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Περάντες 3 (12 ασίστ) , Κολοβέρος 6 , Παπαγιάννης, Πετρόπουλος 9 (1/5 τρίποντα) , Χατζηνικόλας, Καμαριανός (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γόντικας 2 , Σίμονς 5 (1)