Το Λαύριο πήρε νίκη… σωτηρίας και βύθισε την Καρδίτσα

Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη κατάφερε να πάρει σπουδαίο διπλό στη θεσσαλική πόλη κι επικράτησε με 85-70 της ομώνυμης ομάδας, για την 20η αγωνιστική της Basket League, εξασφαλίζοντας την παραμονή στην κατηγορία.

Το Λαύριο κατάφερε να πάρει σημαντικό διπλό, επικρατώντας με της Καρδίτσας, σε μία από τις κρίσιμες τελευταίες “μάχες” για την παραμονή στην Basket League. Ο Τζάστιν Γκρέι έδωσε πολύτιμες λύσεις στην ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη με δύο καθοριστικά τρίποντα σε κρίσιμο σημείο και ολοκλήρωσε το ματς με 25 πόντους, ενώ ο Σίριλ Λάντζεβιν πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση, σταματώντας στους 21 πόντους και τα 12 ριμπάουντ.

Οι “κουκουβάγιες” ήταν αυτές που πήραν… κεφάλι στο σκορ από την αρχή της πρώτης περιόδου, έχοντας ιδιαίτερα ενεργό τον Λάντζεβιν επιθετικά. Οι Λαυριώτες πήραν προβάδισμα επτά πόντων (5-12) στα μέσα του δεκαλέπτου και εν συνεχεία κατάφεραν να διευρύνουν τη διαφορά, φτάνοντάς την στους 11 πόντους (9-20). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στους εννέα με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, διαμορφώνοντας το 15-24. Στη δεύτερη περίοδο, η Καρδίτσα μπήκε εκ νέου στο ματς με τον Γκάμπροβσεκ να ευστοχεί σε τρίποντο, για το 18-24. Εν συνεχεία, οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη έφτασαν ξανά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (18-28), αλλά οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και μπόρεσαν να παραμείνουν κοντά στο σκορ. Μάλιστα, έφτασαν τη διαφορά στο καλάθι (28-30) και έκτοτε το Λαύριο δεν ξέφυγε, αλλά έκλεισε το ημίχρονο, όντας μπροστά στο σκορ με 34-37.

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη βγήκαν στο παρκέ, όντας αποφασισμένοι να πατήσουν το… πόδι στο “γκάζι”. Μόλις στα πρώτα τρία λεπτά της τρίτης περιόδου, το Λαύριο ανέβασε αισθητά τη διαφορά του σκορ στους δέκα πόντους (37-47) και εν συνεχεία την έφτασε ακόμη και στο +16 (39-55). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν καθοριστικά καλάθια, τόσο εντός πεδιάς, όσο και από την περιφέρεια, βάζοντας εκ νέου με την… πλάτη στον “τοίχο” την Καρδίτσα. Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου άρχισε να ροκανίζει ξανά τη διαφορά και την μείωσε έως και τους 11 πόντους (50-61), ολοκληρώνοντας το τέταρτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού. Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, η Καρδίτσα κατάφερε να μπει ξανά στο… κόλπο της νίκης και μείωσαν τη διαφορά στα δύο… τρίποντα (57-63). Οι Λαυριώτες πήραν σημαντική… ανάσα, χάρη σε τρίποντο που πέτυχε ο Γκρέι και στη συνέχεια ο ίδιος τιμώρησε με νέο σουτ από την περιφέρεια την Καρδίτσα, για το 58-69. Το Λαύριο παρέμεινε σε θέση οδηγού και διατήρησε σημαντική απόσταση ασφαλείας, επικρατώντας με 70-85.//

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 34-37, 50-61, 70-85.