Το εντυπωσιακό Λαύριο υπέταξε τον ΠΑΟΚ (video)

Η ομάδα του Κώστα Μέξα, ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα κόντρα στον “Δικέφαλο του Βορρά” επικράτησε με 86-76 και ανέβηκε στο 3-1 ρεκόρ. Από την άλλη, οι Θεσσαλονικείς έπεσαν στο 2-2.

Υψηλός ήταν ο ρυθμός του αγώνα στο ξεκίνημα. Το Λαύριο πήρε τα ηνία με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Καββαδά, Χέλεμς και Θόρντον για το 17-12 στο 6′. Η ομάδα του Κώστα Μέξα, ήταν αρκετά παραγωγική και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο συν 5, 26-21. Όσο περνούσε η ώρα στο παιχνίδι το Λαύριο ανέβαζε κατακόρυφα την απόδοση του και με τους Μουρ, Ζάρα και Γκρόμοβς παίρνοντας διψήφια διαφορά, 39-25. Χέλεμς και Καββαδάς ήταν εντυπωσιακοί και το Λαύριο έκανε το 50-33, με το ημίχρονο να κλείνει στο 52-35 για την ομάδα του Κώστα Μέξα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Λαύριο διαχειρίστηκε το προβάδισμα του και με αιχμή του δόρατος τον Καββαδά, πήρε διαφορά 16 πόντων, 62-46 στο 26′. Το ματς είχε τρομερό ρυθμό και με τρίποντα των Καστανέδα και Μπελιάουσκας, αλλά και πόντους του Φρίντρικσον ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 10, 65-55 στο 28′. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πάλι και με Καστανέδα και Γκρόμοβς έκλεισαν το δεκάλεπτο στο συν 14, 71-57. Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να μπει στη διεκδίκηση του αγώνα και πήρε πόντους με τον Μαργαρίτη και Χάρισον για το 74-65. H διαφορά έπεσε στους 8, με τρίποντο του Μπελιάουσκας για το 75-68 στο 37′. Το Λαύριο απάντησε με τρίποντο του Ντε Τζούλιους, αλλά ο “Δικέφαλος” σκόραρε ξανά με τον Τσιακμά για το 78-71. To παιχνίδι οδηγήθηκε στην ρωσική ρουλέτα, με τους γηπεδούχους να είναι πιο ψύχραιμοι και να παίρνουν τελικά τη νίκη με 86-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-21, 52-35, 71-57, 86-76

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουρ 6 (1/6 σουτ, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χέλεμς 12 (3/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Ντε Τζούλιους 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Καββαδάς 16 (7/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Θόρντον 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καστανέδα 14 (4/7 τρίποντα), Γκρόμοβς 4, Ζάρας 11 (3/4 τρίποντα), Σπρίντζιος, Παπαδάκης 1, Οικονομόπουλος

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Γκίλμορ 3 (1), Χάρισον 22 (6/10 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 10/12 βολές, 5 ριμπάουντ), Φρίντρικσον 13 (4/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/9 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μαργαρίτης 10 (5/8 δίποντα), Μπελιάουσκας 23 (3/3 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Φλάτεν, σιακμάς 5 (1), Σχίζας, Αρσενόπουλος, Σωτηρίου.//K.