To… έκρινε ο Τολιόπουλος! (video)

Με τον διεθνή γκαρντ να σημειώνει διαδοχικά καλάθια στο τελευταίο μέρος του αγώνα, ο Άρης επικράτησε δύσκολα του Απόλλωνα Πάτρας με 70-57 στο “Nick Galis Hall”.

Την τρίτη του νίκη στην Basket League, πανηγύρισε ο Άρης. Οι “κίτρινοι” σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκορ, επικράτησαν τελικά με 70-57. Για τον Άρη ξεχώρισε ο Βασίλης Τολιόπουλος με 23 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Γκρίφιν 18.

O αγώνας

Με εξαιρετικό ρυθμό ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, οι οποίες ήταν ιδιαίτερα εύστοχες στην επίθεση. Ο Απόλλωνας, με τους Τέιλορ και Ντέιβις να σκοράρουν προηγήθηκε με 7 πόντους, 13-6 στο 4′. Οι Πατρινοί, με τρίποντο του Ζώη Καράμπελα, πήραν διψήφια διαφορά, 16-6. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, δεν ήταν καθόλου συγκεντρωμένη και είχε να σκοράρει 5 αγωνιστικά λεπτά, με την διαφορά να μεγαλώνει στους 12, 20-8 στο 8′. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-11 για τους φιλοξενούμενους.

Ο Άρης ξεκίνησε εντυπωσιακά το δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους 5-0 (Χόρκλερ και Τολιόπουλος) μείωσε στους 6, 22-16. Ο Απόλλωνας ωστόσο, διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα, παρά την πίεση των γηπεδούχων. Με καλάθι του Γκούντγουιν και δύο βολές του Νότε, οι Θεσσαλονικείς μείωσαν ακόμα παραπάνω, 26-22 στο 16′. Οι γηπεδούχοι, αντλώντας ενέργεια από το “Nick Galis Hall” με τρίποντο του Τολιόπουλου προηγήθηκαν με 30-29 στο 19′. O Γκρίφιν απάντησε για το 32-30 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με το μαχαίρι στα… δόντια μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης, με σκοπό να γυρίσει την κατάσταση και να αναλάβει εκείνος τα ηνία στο ματς. Με ένα γρήγορο 10-0, οι “κίτρινοι” προηγήθηκαν με 40-32. Οι Πατρινοί, δεν είχα καμία διάθεση να αφήσουν το ματς. Με 5 πόντους διαδοχικούς του Ντέιβις και 2 του Γκρίφιν, ισοφάρισαν σε 47-47 στο 30′.

To ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο. O Άρης με συνεχόμενες βολές, αλλά και ένα καλάθι του Φίλλιου πήρε διαφορά επτά πόντων, 56-49. Η ομάδα του Βετούλα είχε και πάλι… απαντήσει και με ένα επιμέρους 5-0 με τρίποντο του Τέιλορ και ένα λει απ του Καράμπελα. Οι “κίτρινοι” απάντησαν με το ίδιο νόμισμα και ανέβασαν την διαφορά τους στους 10, 64-54 με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Τολιόπουλου 37′. Από αυτό το σημείο και μετά, οι Θεσσαλονικείς διαχειρίστηκαν το προβάδισμα τους, φτάνοντας στη νίκη με 70-57.

Ο MVP

Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ήταν ο Βασίλης Τολιόπουλος. Ο Έλληνας γκαρντ, σταμάτησε στους 23 πόντους (3/3 βολές, 4/4 δίποντα, 4/10 τρίποντα,), μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκανε 4 λάθη και 3 κλεψίματα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάρδαρης – Τζιοπάνος – Μηλαπίδης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-22, 30-32, 47-47, 70-57.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Χόρχλερ 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γκούντγουιν 10 (5/9 δίποντα, 0/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 23 (4/4 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα), Νότεϊ 17 (5/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Νετζήπογλου 5 (1), Σανόγκο 4 (0/3 σουτ, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Σχίζας, Καββαδάς, Φίλλιος 6, Σιδηροηλίας.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Νίκος Βετούλας): Γκρίφιν 21 (6/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Ντέιβις 9 (4/13 σουτ, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα), Μπόγρης 2 (5 ριμπάουντ), Τέιλορ 11 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Καράμπελας 9 (1/4 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 λάθη, 7 κλεψίματα), Σίλα, Χέινς – Τζόουνς 4 (3 λάθη), Καλχούν, Κογιώνης.