To έχασε μέσα από τα χέρια του…

Ο Ολυμπιακός έκανε μία πολύ καλή εμφάνιση στη Μπολόνια και είχε το προβάδισμα για 37 λεπτά, ωστόσο στο τέλος λύγισε από την ψυχωμένη Βίρτους, που έφθασε στην ανατροπή και πήρε μία μεγάλη νίκη με 69-67, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Euroleague.

Το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα άγγιξε ένα πολύ σημαντικό διπλό απέναντι στην ευχάριστη έκπληξη της σεζόν στην Euroleague, ωστόσο δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε για τέταρτη φορά στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές της διοργάνωσης, με το ρεκόρ του να πέφτει πλέον στο 7-8. Οι “ερυθρόλευκοι” παρουσίασαν ένα καλό πρόσωπο, αλλά δεν άντεξαν στο τέλος, με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να αστοχεί στην εκπνοή σε τρίποντο, που θα έδινε τη νίκη στους Πειραιώτες. Στο 11-4 η Βίρτους, που έφθασε τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της κατάταξης.

O αγώνας

H συγκέντρωση των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα στο αμυντικό τους πλάνο ήταν το κλειδί στο ξεκίνημα. Οι “ερυθρόλευκοι” έφθασαν να προηγούνται με 12-4 στα μισά της πρώτης περιόδου, αλλά βρήκαν τον… μπελά τους με τον Κορντινιέ, ο οποίος ήταν η μόνη απειλή σ’ εκείνο το σημείο. Με συνεχόμενους πόντους του Γάλλου οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 15-14 και εκμεταλλεύτηκαν μία αδράνεια της ελληνικής ομάδας, προκειμένου να διαμορφώσουν με έμμεσο τρίποντο το 19-17 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Με σερί 8-0 ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος για τον Ολυμπιακό, που πήρε διψήφια διαφορά με τους Λαρεντζάκη και Μπραζντέικις να βρίσκουν στόχο πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. για το 27-17. Η Βίρτους χρειάστηκε τρία λεπτά για να βρει τον δρόμο προς το καλάθι και οι Πειραιώτες διατήρησαν μία διαφορά ασφαλείας. Καθοριστική η παρουσία των Μιλουτίνοφ και Πετρούσεφ στις δύο ρακέτες και οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος στο +12 (40-28) δια χειρός Πίτερς με επιμέρους 22-11 στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Η διακοπή της ανάπαυλας επηρέασε αρνητικά τους παίκτες του Ολυμπιακού, οι οποίοι στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους δεν είχαν την ίδια συγκέντρωση, ούτε στην επίθεση, ούτε στην άμυνα. Ο άποντος Σενγκέλια άρχισε να σκοράρει από τη γραμμή των βολών, ενώ βρήκε ρυθμό ο Μπελινέλι, ο οποίος έβαλε μεγάλα σουτ. Κάπως έτσι οι Ιταλοί μείωσαν σε 48-44 στο 27′. Οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν κάποιες σημαντικές λύσεις από τους Κάνααν και Γουίλιαμς-Γκος στο φινάλε της τρίτης περιόδου και βρέθηκαν στο +8 (55-47).

Με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, ο Φαλ έστειλε τη διαφορά ξανά σε διψήφια τιμή για τον Ολυμπιακό, που προηγήθηκε με 57-47 στο 31′. Ωστόσο, πέρασαν περισσότερα από τρία λεπτά μέχρι το επόμενο καλάθι των Πειραιωτών, που την πάτησαν από τους Ντόμπριτς και Ντάνστον, οι οποίοι μείωσαν σε 57-53. Με δύο τρίποντα του Λαρεντζάκη και ένα δίποντο του Φαλ, οι “ερυθρόλευκοι” έφθασαν στο 65-60, αλλά η Βίρτους απάντησε με σερί 7-0 και ο Ντόμπριτς της έδωσε το πρώτο της προβάδισμα στο παιχνίδι με 67-65 στο 37′. Ο Χάκετ σκόραρε στα 47 δευτερόλεπτα για το 69-67, ακολούθησε επιθετικό φάουλ του Γουόκαπ, καλή άμυνα του Ολυμπιακού και ο Λαρεντζάκης είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη για την ομάδα του, αλλά αστόχησε σε τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 28-40, 47-55, 69-67

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ 13 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 5 (2/8 σουτ), Μπελινέλι 12 (2/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Παγιόλα 3 (1), Ντόμπριτς 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Κέικοκ 7 (3/4 δίποντα), Σενγκέλια 6 (1/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Χάκετ 8 (2/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πολονάρα 2, Ντάνστον 3, Αμπάς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 2 (1/6 σουτ, 7 ασίστ), Κάναν 6 (0/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης 13 (1/1 δίποντο, 3/6 τρίποντα, 2/4 βολές), Φαλ 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μπραζντέικις 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πίτερς 7 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρούσεβ 4 (2/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μιλουτίνοβ 10 (2/3 δίποντα, 11 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ