Το άξιζε και το πήρε η Πολωνία (video)

Η ομάδα του Ιγκόρ Μίλιτσιτς, ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού κόντρα στην Γεωργία, την οποία και κέρδισε με 87-76.

Με νίκη αποχαιρέτησε το τουρνουά “Ακρόπολις” η Πολωνία. Μετά τον χθεσινό θρίαμβο επί της Τουρκίας, κέρδισε και την Γεωργία τερματίζοντας το τουρνουά με θετικό πρόσημο. Για τους νικητές ξεχώρισε ο Μίχαλακ με 22 πόντους, ενώ για την Γεωργία ο Σενγκέλια σταμάτησε στους 27 πόντους.

Το ματς

Με πολύ καλό ρυθμό ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, κυρίως επιθετικά. Μετά το πρώτο πεντάλεπτο, το παιχνίδι ήταν ισόπαλο 13-13, με την Πολωνία να βρίσκει σκορ κυρίως έξω από τα 6,75 ενώ την ομάδα του Ζούρου μέσα στο “ζωγραφιστό” με Σερμαντίνι και Σενγκέλια. Έκτοτε και μέσα σε διάστημα τριών λεπτών, η Γεωργία κατάφερε να “τρέξει” ένα επιμέρους 7-0 σερί (με Σενγκέλια κυρίως) και να προηγηθεί με 20-13 στο 8′. Η Πολωνία είχε την δική της απάντηση και με ένα άμεσο και ένα έμμεσο τρίποντο μείωσε στον πόντο 20-19. Με δύο τρίποντα, ένα του Σενγκέλια και ένα του Κελ διαμορφώθηκε το 23-22 που ήταν το σκορ του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Πολωνία μπήκε καλύτερη και κατόρθωσε να προηγηθεί με 3 πόντους στο 12′, 29-26, εκμεταλλευόμενη πως Σενγκέλια και Σερμαντίνι κάθισαν στον πάγκο. Με την έλευση του πρώτου στο παρκέ (σ.σ είχε 16π στο 18′), η Γεωργία προηγήθηκε με 3, 39-36 1.42΄για το τέλος του ημιχρόνου. Με καλάθι του Μαμουκελασβίλι με την λήξη, οι τυπικά γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με βραχεία κεφαλή, 41-40.

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, “έβρεξε” τρίποντα για την Πολωνία. Με ένα 16-4 σερί, η ομάδα του Μίλιτσιτς προηγήθηκε με 11, 56-45 στο 24′. Το ρεσιτάλ των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε που ανέβασαν την διαφορά τους στους 16, 62-46 στο 26′ βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. H Γεωργία, προσπάθησε να αντιδράσει και να μειώσει όσο γίνεται την διαφορά. Με ένα σερί 6-0 την κατέβασε στους 10, 62-52 στο 28′. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους τυπικά φιλοξενούμενους στο συν 8, 67-59.

Νωρίς στο τελευταίο δεκάλεπτο η Γεωργία μείωσε στους 4, 68-64, με την Πολωνία να απαντά με δύο διαδοχικές τρίποντες “βόμβες” του Μίχαλακ. Με γκολ φάουλ του Μπαλτσερόφσκι η Πολωνία πήγε την διαφορά της στους 11, 81-70 4,29′ για το τέλος. Η ομάδα του Μίλιτσιτς, διαχειρίστηκε το προβάδισμα της, παίρνοντας τη νίκη με 87-76.

Τα Δεκάλεπτα: 23-22, 41-40, 59-67, 76-87