“Ερυθρόλευκη” ορμή στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό να κάνει ό,τι θέλει την Μονακό και να μετατρέπει το εις βάρος του 41-29 του ημιχρόνου σε 56-43 στο 30′!

Ο Ολυμπιακός παρόλο που δεν ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε με δώδεκα πόντους πίσω στην ανάπαυλα, άλλαξε τελείως πρόσωπο στην τρίτη περίοδο και με ένα επιμέρους 27-2 πήρε το προβάδισμα 56-43 στο 30′. Αυτό το επιμέρους σκορ ήταν η μεγαλύτερη διαφορά σε οποιοδήποτε ματς και οποιοδήποτε δεκάλεπτο στην ιστορία της Euroleague.

Το σχετικό “ρεκόρ” μέχρι σήμερα ήταν η διαφορά της Εφές με τη Ζαλγκίρις στην κανονική διάρκεια το 2014, στο οποίο οι Τούρκοι επικράτησαν με 16-2 στο πρώτο δεκάλεπτο. Το χειρότερο σκορ σε δεκάλεπτο σε Final Four μέχρι πρότινος “ανήκε” στον Παναθηναϊκό που έχασε με 17-5 σε μια περίοδο κόντρα στην ΤΣΣΚΑ στον ημιτελικό του 2012.

Εκτός της εξαιρετικής άμυνας, “κλειδί” ήταν η δημιουργία του Γουόκαπ με 7 ασίστ. Παράλληλα, η Μονακό ήταν αρκετά άστοχη με  1/7 δίποντα, 0/7 τρίποντα και 4 λάθη.//K.