Της “έσπασε” το αήττητο με… τρομερό Λαπροβίτολα

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 81-80 της Φενέρμπαχτσε στο “Παλαού Μπλαουγκράνα” στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Euroleague και… χάλασε το σερί των Τούρκων. Ο Νικολάς Λαπροβίτολα ήταν εξαιρετικός και πήρε από το… χέρι τους γηπεδούχους, καθώς τελείωσε το παιχνίδι με 26 πόντους και 7 ασίστ.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έκανε αρκετά λάθη, χάρη βεβαίως και στην εξαιρετική αντίπαλη άμυνα, ενώ μονάχα ο Τζόναθαν Μότλι έπαιξε στα “στάνταρ” του (23 πόντοι, 8 ριμπάουντ). Από την άλλη, ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είδε τον Αργεντινό γκαρντ να κάνει… πράγματα και θαύματα, ενώ όλη η ομάδα στο σύνολο εκμεταλλεύτηκε την “αφέλεια” των φιλοξενούμενων.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με 8-2, στο 3′. Η Μπαρτσελόνα αντεπιτέθηκε και πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο 6′ (11-10). Ο Λαπροβίτολα ήταν… ορεξάτος και με δύο συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα “έγραψε” το 19-17, στο 9′. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 21-19, χάρη στις βολές του Γιοκουμπάιτις.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ (27-26, 13′). Ο Λαπροβίτολα είχε… κέφια και ανέβασε τη διαφορά στους πέντε πόντους (37-32, 18′), ενώ οι δύο ομάδες έκαναν αμφότερες αρκετά φάουλ και ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν… πεσμένος. Το ημίχρονο βρήκε τους “Μπλαουγκράνα” να προηγούνται με 39-36. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι η Φενέρμπαχτσε από το 13′ και μετά σκόραρε μόνο με βολές!

Ο Λαπροβίτολα συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο ημίχρονο και με επτά συνεχόμενους δικούς του πόντους, η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με έξι (46-40, 23′). Οι Τούρκοι δεν μπορούσαν να διασπάσουν τη “σκληρή” άμυνα των γηπεδούχων, ενώ συνέχιζαν να δέχονται πόντους (54-44, 26′). Ο Τόμας Σατοράνσκι με δύσκολο δίποντο στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου “έγραψε” το 62-49, στο 30′.

Η Φενέρμπαχτσε δεν… παρέδωσε τα όπλα και μπήκε στην τέταρτη περίοδο για να το παλέψει. Με “γκολ-φάουλ” του Μότλι μείωσε αρχικά στους επτά πόντους (64-57, 33′). Κάλινιτς και Χίγκινς, με δύο τρίποντα, ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό εκ νέου (70-60, 34′). Μαχμούτογλου και Μπούκερ μείωσαν για του Τούρκους και “άγχωσαν” την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους (74-69, 36′). Η Φενέρ προσπαθούσε, όμως οι γηπεδούχοι έβρισκαν τον τρόπο να απαντούν (78-73, 38′). Ο Μελίχ Μαχμούτογλου με πολύ δύσκολο τρίποντο από τα 8 μέτρα έκανε το 78-76 κι έβαλε… φωτιά στο παιχνίδι (39′). Ο Νίκολα Κάλινιτς απάντησε στον Τούρκο και “έγραψε” το 81-76, με 30 δευτερόλεπτα να απομένουν. Μαχμούοτογλου και Μότλι πέτυχαν δύο δίποντα, ωστόσο δεν κατάφεραν να δώσουν τη νίκη στην ομάδα τους, με το τελικό σκορ να γράφει 81-80.

Ο MVP

Ο Νικολάς Λαπροβίτολα ήταν αδιαμφισβήτητα ο καλύτερος παίκτης του αγώνα, καθώς όποτε χριεάστηκε “καθάρισε” επιθετικά για την Μπαρτσελόνα. Ο Αργεντινός γκαρντ τελείωσε την αναμέτρηση με 26 πόντους (2/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 7/9 βολές), 7 ασίστ, 1 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα στα 26:46 λεπτά που συμμετείχε.

Δεκάλεπτα: 21-19, 39-36, 62-49, 81-80

Μπαρτσελόνα (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα, Πάουλι, Σανλί 6, Βέσελι 4, Κάλινιτς 14, Σατοράνσκι 2, Λαπροβίτολα 26, Αμπρίνες 1, Χίγκινς 3, Τόμπι 13, Γιοκουμπάιτις 8, Ενάτζι 4.

Φενέρμπαχτσε (Δημήτρης Ιτούδης): Μότλι 23, Μπιρσέν 2, Χαζέρ 6, Γουίλμπεκιν 6, Έντουαρντς 2, Μαχμούτογλου 11, Χέιζ-Ντέιβις 3, Πιέρ, Τζεκίρι 4, Γκούντουριτς 11, Μπούκερ 4, Καλάθης 8.