Την ισοπέδωσε και επέστρεψε στις νίκες

Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες στο “Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας”, ο Ολυμπιακός κέρδισε εύκολα την Παρτίζαν με 87:58.

Ο Ολυμπιακός (5-2) τα κατάφερε απέναντι στην Παρτίζαν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς και του Ιωάννη Παπαπέτρου, καθώς επικράτησε με σκορ 87:58. Οι αποδεκατισμένοι Σέρβοι, πλέον έχουν (3-4) και την επόμενη αγωνιστική φιλοξενούν τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Βελιγράδι. Ο Ολυμπιακός θα ταξιδέψει στη Γερμανία για να αντιμετωπίσει τη Μπάγερν Μονάχου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και υπό τα βλέμματα των Μποντιρόγκα, Χάμες και Μίτσελ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση, με τους Κάνααν, Γουόκαπ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ. Η Παρτίζαν με αρχική πεντάδα τους, Μάνταρ, Πάντερ, Νάναλι, ΛεΝτέι και Λεσόρτ. Οι “Πειραιώτες” ξεκίνησαν με τον Κάνααν να πετυχαίνει τους πρώτους πόντους της αναμέτρησης με δίποντο. Ο Ολυμπιακός σε κάτι λιγότερο από 3′ έκανε το 6:0 όντας αποτελεσματικός επιθετικά. Οι ερυθρόλευκοιήταν αποτελεσματικοί τόσο στην επίθεση όσο και την άμυνα. Με πρωταγωνιστές του Κάνααν και Παπανικολάου, είχε το προβάδισμα στους +10 (14:4). Η πρώτη περίοδος τελείωσε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με (22:14) της Παρτίζαν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με εντελώς διαφορετική πεντάδα. Με ΜακΚίσικ, Λαρεντζάκη, Πίτερς, Μπολομπόι και Σλούκα. Έφτασε 5/9 τρίποντα, σουτάροντας με πολλούς και διαφορετικούς παίκτες. Η Παρτίζαν 5’30 πριν το τέλος της 2ης περιόδου έριξε τη διαφορά στους 5, με το σκορ στο 30:25. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ανακάτεψε αρκετά την τράπουλα στο δεύτερο δεκάλεπτο, κάτι που τελικά δεν επηρέασε ιδιαίτερα τους “ερυθρόλευκους”, οι οποίοι συνέχισαν με συγκέντρωση σε άμυνα και επίθεση. Πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 45:38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε στην αρχική του πεντάδα με τους, Γουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ. Η Παρτίζαν εμφανίστηκε βελτιωμένη στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και έξι λεπτά πριν το τέλος, έριξε τη διαφορά στους τρεις πόντους, 48:45. Οι “ερυθρόλευκοι” ανέκτησαν και πάλι τον έλεγχο και κατάφεραν να επικρατήσουν με σκορ 68:54 στην τρίτη περίοδο, κρατώντας στα χέρια τους, τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Μέσα σε 2’25 έβαλε 11 πόντους ο Λαρεντζάκης.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε έχοντας απόλυτη συγκέντρωση στην άμυνα και το +14 ως ισχυρή διαφορά απέναντι στην Παρτίζαν. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν έριξε τον ρυθμό της κατά τη διάρκεια των τελευταίων 10 λεπτών και η διαφορά ανέβηκε στους 23 πόντους με σκορ 79:56 4′ πριν τη λήξη. Κάπως έτσι, πήρε μία άνετη νίκη με τελικό σκορ 87:58 απέναντι στην Παρτίζαν.