Θύμα… Βαυαρικού πάρτι η Μπασκόνια | Διπλό… οκτάδας για τη Ζαλγκίρις

Η Μπάγερν Μονάχου βρέθηκε σε… τρελά κέφια και “παρέσυρε” τους Βάσκους (92-79), ρίχνοντας τους από την ισοβαθμία της κορυφής. Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο, παρά τη μαχητικότητα της και τον “τρομερό” Μίλος Τεόντοσιτς, ηττήθηκε από τους Λιθουανούς με 87-77.

Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι μπήκαν… ζεστοί στο παιχνίδι και έχοντας τρομερή ευστοχία στα σουτ πήρε… μαξιλαράκι ασφαλείας στην πρώτη περίοδο (34-24). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Βάσκοι προσπάθησαν να περιορίσουν τους γηπεδούχους, όμως το 53.6% των Βαυαρών στα τρίποντα δεν τους άφηνε πολλά περιθώρια, με το ημίχρονο να τελειώνει με διαφορά οκτώ πόντων (52-44).

Οι Βαυαροί μπήκαν δυνατά στην τρίτη περίοδο, θέλοντας να “καθαρίσουν” το παιχνίδι και το τέλος του δεκαλέπτου τους βρήκε να προηγούνται με 15 πόντους (75-60), με τον Μάρκους Χάουαρντ να μοιάζει… απελπιστικά μόνος για την Μπασκόνια. Η Μπάγερν Μονάχου έφτασε σε μία άνετη επικράτηση (92-79), έχοντας έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Οι Λιθουανοί μπήκαν περισσότερο διαβασμένοι και αποφασισμένοι στην αναμέτρηση και… αιφνιδίασαν τη Βίρτους Μπολόνια, η οποία βρέθηκε πίσω για 11 πόντους στην πρώτη περίοδο (24-13). Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε εντελώς διαφορετική εικόνα, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που πατάνε καλύτερα στο παρκέ και τη διαφορά στο ημίχρονο να πέφτει στους τέσσερις (40-36).

Οι Ιταλοί μπήκαν πιο δυνατά στην τρίτη περίοδο και με… μπροστάρη τον Μίλος Τεόντοσιτς κατάφερα να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, στο τέλος του δεκαλέπτου (60-60). Το πάθος των γηπεδούχων και η εξαιρετική βραδιά του Σέρβου γκαρντ δεν ήταν αρκετά για τη Βίρτους Μπολόνια και η Ζαλγκίρις έφυγε με τη νίκη (87-77).//