Θρίαμβος του Περιστερίου

Το πρώτο και πιο δύσκολο, βήμα για την πρόκριση στους 16 του Basketball Champions League έκανε το Περιστέρι, που επικράτησε εκτός έδρας της Ρίτας με 110-92.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ήταν ανώτερη καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και απόλυτα δίκαια έφτασε στη νίκη που της δίνει την δυνατότητα στο εντός έδρας ματς να “καθαρίσει” την υπόθεση πρόκριση.

Κάνοντας εξαιρετικό παιχνίδι επιθετικά δεν άφησε κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους να αμφισβητήσουν την ανωτερότητά της και πλέον απέχει μόλις ένα βήμα από την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το Περιστέρι μπήκε εξαιρετικά συγκεντρωμένο στο παιχνίδι, τόσο στα αμυντικά, όσα και στα επιθετικά του πλάνα.

Στο πρώτο 5λεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την ελληνική ομάδα να έχει το προβάδισμα με 11-10. Στο σημείο εκείνο οι Περιστεριώτες «πάτησαν γκάζι» και παίρνοντας ενέργεια από την άμυνά τους προηγήθηκαν με 18-12, 3΄:54” πριν το τέλος της περιόδου, χάρη σε τρίποντο του Μήτρου- Λονγκ.

Μάλιστα, μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο δημιούργησαν διψήφια διαφορά (28-14) με τον Κασελάκη. Η αντίδραση των γηπεδούχων όμως ήταν άμεση, που έκαναν ένα δικό τους σερί 8-0 για «κλείσει» το 10λεπτο με σκορ  28-22 για το Περιστέρι.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων μπήκε εντυπωσιακά στο δεύτερο μισό του α΄ ημιχρόνου. Με ένα γρήγορο υπέρ της 7-0 έκανε το σκορ 35-22 και 40-26, 6 λεπτά πριν το ημίχρονο. Στο ροτέισιον του Σπανούλη οι Λιθουανοί κατάφεραν να μειώσουν την σε βάρος τους διαφορά σε 46-38 και 48-41, περίπου δυόμιση λεπτά πριν το τέλος.

Το τρίποντο του Λοβ ξαναέφερε την διαφορά στο +10 για το Περιστέρι (51-41) 66” πριν το τέλος του ημιχρόνου, που τελικά ολοκληρώθηκε με την ελληνική ομάδα προηγούμενη με 54-46.

Στην τρίτη περίοδο η Ρίτας «πάλευε» να παραμείνει κοντά στο σκορ και να γίνει πιο απειλητική και το κατάφερνε μέχρι περίπου τα μισά της περιόδου. Αυτό μέχρι το 65-55. Στο σημείο εκείνο το Περιστέρι ανέβασε στροφές και άγγιξε το +20 (76-57).

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της και ολοκλήρωσε το 10λεπτο προηγούμενη με 81-68.

Περίπου επτά λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού το Περιστέρι “άγγιξε” το +20 (92-74), αλλά η διαφορά έπεσε γρήγορα και ο Σπανούλης με τάιμ άουτ προσπάθησε να κόψει τον ρυθμό των γηπεδούχων.

Κάτι που κατάφερε και οι παίκτες του “εκτόξευσαν” την υπέρ τους διαφορά, φτάνοντας στο 105-83, 2′ πριν το τέλος του παιχνιδιού. Το τελικό 110-92 ήρθε απόλυτα φυσιολογικά για την ελληνική ομάδα που είχε κορυφαίους τους Ράγκλαντ και Τόμπσον.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 46-54, 68-81, 92-110

ΡΙΤΑΣ (Σιμπένας): Κόουλ 5(1), Γκόρχαμ 12(2), Μασιούλις 9(1), Νορμάντας 20(3), Ραντεβίτσιους 11(2), Μπαμπράιτις, Εχόντας 11, Φόστερ 16(1), Πλέικις, Ουλέκας 3(1), Βελίκα 5(1).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ντάνγκουμπιτς 13, Κασελάκης 15(3), Λοβ 13(2), Ράγκλαντ 24(4), Τόμπσον 21(1), Χουγκάζ, Μήτρου- Λονγκ 6(2), Πουλιανίτης, Ρένφρο 2, Ουίλιαμς 12(4), Ξανθόπουλος 3(1), Ζούγρης.