Θριαμβευτική πρόκριση για την Πάρμα

Η ομάδα της δεύτερης κατηγορίας, επικράτησε της Λέτσε 4-2 με δυο γκολ στις καθυστερήσεις και πήρε την νίκη περιμένοντας την Φιορεντίνα στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ιταλίας.

Η Πάρμα  έκανε την έκπληξη στην φάση των “32” του Κυπέλλου Ιταλίας και με δύο γκολ στις καθυστερήσεις επικράτησε με 4-2 της Λέτσε στο “Βία ντελ Μάρε” και προκρίθηκε πανηγυρικά στους “16“, όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Φιορεντίνα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-0 πριν τη συμπλήρωση 30 λεπτών στο πρώτο μέρος , ωστόσο, οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος έφεραν το ματς στα ίσια.

Κι ενώ όλα έδειχναν παράταση, η Πάρμα με δύο γκολ στις καθυστερήσεις (90΄+4 αυτογκόλ Πόνγκρατσιτς, 90΄+7 πέν. Μαν) πήρε το «εισιτήριο» για τη συνέχεια του Coppa Italia.

Κρεμονέζε-Τσιταντέλα 2-1 παρ. (1-1 κ.δ.)

Σαλερνιτάνα-Σαμπντόρια 4-0

Μπολόνια-Βερόνα 2-0

Τζένοα-Ρετζιάνα 2-1 παρ. (1-1 κ.δ.)

Λέτσε-Πάρμα 2-4