Τα έφερε όλα “τούμπα” ο Ερυθρός Αστέρας

Η ομάδα του Ιβάνοβιτς επικράτησε με 88:84 της Άλμπα Βερολίνου, παρόλο που στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης δεν είχε το προβάδισμα, αλλά ένα ξέσπασμα αρκούσε για την ανατροπή, μέσω παράτασης.

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε με 88:84 την Άλμπα Βερολίνου και ανέβηκε στο 3:6, πιάνοντας στη βαθμολογία τους Γερμανούς. Οι Βιλντόζα (21 πόντους) και Νέντοβιτς (16 πόντους) ενέπνευσαν τη νίκη των Σέρβων, που στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης βρίσκονταν πίσω στο σκορ και χρειάστηκαν την παράταση για να φύγουν με το διπλό.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό, με τον Ερυθρό να πετυχαίνει ένα εύκολο 5:0 και την Άλμπα να απαντάει με δικό της 10:0 σε ενάμιση λεπτό (10:5 στο 3′). Το time-out του Ιβάνοβιτς έδειχνε να ξυπνάει τους παίκτες του, που μείωσαν στο καλάθι, όμως οι γηπεδούχοι έβρισκαν σκορ και από τον πάγκο, με τον Ζούσμαν να μπαίνει φουριόζος (17:13 στο 7′), για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 19:20, με ξέσπασμα των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ερυθρός Αστέρας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και πήρε εκ νέου προβάδισμα πέντε πόντων, μετά το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης (21:26 στο 12′). Με τους Μπλατ και Προσίντα να ευστοχούν από τα 6,75 και τον Σίκμα να δεσπόζει στην άμυνα, οι Βερολινέζοι πήραν εκ νέου προβάδισμα (27:26 στο 14′). Η Άλμπα συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία και να διατηρεί διαφορές ασφαλείας, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 40:37.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και σε δύο λεπτά είχαν μεγαλώσει τη διαφορά τους στο +7, για το 46:39 στο 22′. Χόλαντ και Νέντοβιτς ανέλαβαν δράση για τους Σέρβους, με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού να δείχνει σε καλό βράδυ και να μειώνει εκ νέου στους έξι πόντους (49:43 στο 25′). Νέντοβιτς και Βιλντόζα συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις στην επιθετική ευστοχία της Άλμπα, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο +2 για τους γηπεδούχους (57:55).

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε ως ένα πραγματικό ντέρμπι, με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει πάνω από τους πέντε πόντους και τα φάουλ να κυριαρχούν στο πρώτο τρίλεπτο (64:61 στο 33′). Παρόλο, που οι Σέρβοι πέρασαν μπροστά στο σκορ, ένα γρήγορο 8:0 των Γερμανών, έστειλε τη διαφορά στο +7 (72:65 στο 37′). Ένα ξέσπασμα των Σέρβων, με τους Μίτροβιτς και Βιλντόζα να προελαύνουν έφερε το παιχνίδι στα ίσα, όμως ο Νέντοβιτς αστόχησε στη τελευταία επίθεση και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση (75:75).

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι παίκτες του Ιβάνοβιτς συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό αν και άστοχοι. Βιλντόζα και Νέντοβιτς έβρισκαν λύσεις από μέση απόσταση, με τον Σέρβο να έχει αναλάβει ηγετικό ρόλο και τον Ερυθρό να φεύγει με ένα σπουδαίο διπλό από την Γερμανία με το τελικό 84:87.

Ο MVP: Ο Λούκας Βιλντόζα ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης, καθώς όχι μόνο ενέπνευσε την αντεπίθεση της ομάδας του, αλλά είχε και 21 πόντους με 5 ασίστ και 4/9 τρίποντα, συγκεντρώνοντας 21 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.//

Τα δεκάλεπτα: 19:20, 40:37, 57:55, 75:75, παρ. 84:87.