Συντριβή για τον ΠΑΟΚ στη Λιθουανία

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη δεν εμφανίστηκε κόντρα στην Ρίτας Βίλνιους για το πρώτο παιχνίδι της σειρά των play-in και γνώρισε βαριά ήττα με 85-62 και θα ψάξει την αντίδραση την επόμενη Τετάρτη (11/01) στη Θεσσαλονίκη.

Ο ΠΑΟΚ ήταν κατώτερος των περιστάσεων στη Λιθουανία, όπου και ηττήθηκε με 85-62 από την Ρίτας Βίλνιους, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι, για τα play-in του Basketball Champions League. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά και έμεινε κοντά στο σκορ, όμως από τη στιγμή, που οι γηπεδούχοι πήραν τη διαφορά στο τέλος του πρώτο δεκαλέπτου, δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, με την “ψαλίδα” συνεχώς να ανοίγει.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Νορμάντας με 14 πόντους και 3 ριμπάουντ. Από κόντα ο Φόστερ, επίσης με 14 πόντους και 5/9 τρίποντα, ενώ για τον ΠΑΟΚ διασώθηκε ο Ράιλι, με 17 πόντους και 4 ασίστ, με τον Χαντς να προσθέτει άλλους 11.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με σκορ εκατέρωθεν ξεκίνησε η αναμέτρηση, όμως οι ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες, έχοντας πετύχει από τέσσερις πόντους, στα πρώτα 3:30” (4-4). Ένα επιμέρους 5-0 των γηπεδούχων, με ένα δύσκολο τρίποντο του Λεκούνας, βρήκε άμεση απάντηση από τους παίκτες του ΠΑΟΚ (9-9 στο 5′). Η ομάδα του Λυκογιάννη δυσκολευόταν να βρει σκορ κοντά στη ρακέτα των Λιθουανών, πράγμα που το εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, για να πάρουν αρχικά διαφορά 7 πόντων (19-12 στο 8′) και να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 23-16.

Στη δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και με τους Πόλεϊ και Τσιάκμα μείωσε στο καλάθι, στα δύο πρώτα λεπτά (25-23 στο 12′). Οι παίκτες της Ρίτας ανέβασαν εκ νέου το ρυθμό τους και η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στο +8, μετά την κοντινή προσπάθεια του Βαράντι (31-23 στο 14′). Η αστοχία του “δικεφάλου του βορρά” από τα 6,75, δεν επέτρεπε στην ομάδα του Λυκογιάννη να μειώσει και μετά το τηλεοπτικό time-out, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στο +11 (36-25 στο 17′). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 46-32.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε με διάθεση να πιέσει περισσότερο στην μπάλα και στις αλλαγές στα σκριν, όμως οι γηπεδούχοι είχαν σε καλό βράδυ τον Φόστερ, που με καλάθι και φάουλ ανέβασε τη διαφορά στο +16 (51-35 στο 23′). Ο Ράιλι ήταν ο μοναδικός διψήφιος από τον ΠΑΟΚ και αυτός που προσπαθούσε περισσότερο να κρατήσει κοντά τη διαφορά για την ομάδα του, όμως οι γηπεδούχοι έπαιζαν ορθολογικά και εκμεταλλευόντουσαν κάθε αδυναμία των φιλοξενούμενων, εκτοξεύοντας τη διαφορά και στο +20 (60-40 στο 27′). Το δεκάλεπτο τελειώσει στο +21 για πρώτη φορά στο παιχνίδι (65-44).

Η τελευταία περίοδος έμοιαζε να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα, με τη διαφορά να φτάνει και τους 29 πόντους (79-50 στο 36′), τη στιγμή που οι δύο προπονητές κοίταζαν το παιχνίδι της επόμενης Τετάρτης (11/01), με τον Λυκογιάννη να σκέφτεται ήδη τι πρέπει να αλλάξει για να φτάσει η ομάδα του στο 1-1, με το τελικό 85-62 να αφήνει πολλά ερωτηματικά στον Έλληνα τεχνικό.