Συντριβή για Προμηθέα από τον “air” ΜακΡάε

Το σύνολο του Ιωάννη Χριστόπουλου γνώρισε οδυνηρή ήττα στην Πάτρα από την Χάποελ Ιερουσαλήμ με 100-83, με τον Αμερικανό γκαρντ να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι και να είναι ασταμάτητος σε σκοράρισμα και δημιουργία.

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ επικράτησε με 100-83 του Προμηθέα στην Πάτρα και τον έφτασε στη βαθμολογία στο 5-4 (έχει και την ισοβαθμία), για την 9η αγωνιστική του Eurocup. Η ομάδα του Χριστόπουλου ήταν ανταγωνιστική για ένα μόνο δεκάλεπτο κόντρα στους Ισραηλινούς, όμως από τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα και από εκεί και μετά αύξαναν συνεχώς τη διαφορά τους, που έφτασε και τις παρυφές των 30 πόντων.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Τζόρνταν ΜακΡάε, που σταμάτησε στους 26 πόντους, μαζί με 7 ασίστ, με τον Μάνφορντ να προσθέτει 15 και τον Χορντ 14. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιανγκ με 17 πόντους, με τον Κάουν να ακολουθεί με 14 και τον Κουλμπόκα με 14, οι 11 στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκε ο Προμηθέας στην αναμέτρηση, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 7-0 στα πρώτα 3:30”, με τους φιλοξενούμενους να έχουν αστοχήσει σε επτά συναπτές προσπάθειές τους. Οι Ισραηλινοί βρήκαν τους πρώτους τους πόντους με τη συμπλήρωσε τεσσάρων λεπτών, από βολές, με τον Μουράτο με τρίποντο να στέλνει τη διαφορά στο +8 (10-2 στο 4′). Το time-out ίσως χαλάρωσε τους γηπεδούχους, με τη Χάπεολ να τρέχει επιμέρους σκορ 10-0 και να περνά μπροστά στο σκορ. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 15-14.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με την Χάποελ Ιερουσαλήμ να παίρνει και το προβάδισμα (23-24 στο 13′). Με τον Γιανγκ να αναλαμβάνει δράση και το Τανούλη να ανεβάζει στροφές, οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα (29-27 στο 15′). Το παιχνίδι κυλούσε σε πιο αργό ρυθμό στα τελευταία τρία λεπτά του ημιχρόνου, όμως ήταν ξεκάθαρο, ότι είχε αλλάξει το μομέντουμ, με τους Ισραηλινούς να παίρνουν για πρώτη φορά διαφορά πέντε πόντων, με τις προσπάθειες των ΜακΡάε και Τοκότο, με το 32-37 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Ντάνι Φράνκο μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ και ανέβασαν άμεσα τη διαφορά σε διψήφια ποσοστά, για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με τρίποντο του Μάνφορντ (32-44 στο 22′). Οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν όμως εκεί και με σκληρή άμυνα κρατούσαν άποντο τον Προμηθέα, τη στιγμή που εκτόξευσαν τη διαφορά στο +19 (32-51 στο 24′). Οι Πατρινοί δυσκολεύονταν να βρουν λύσεις κοντά στο καλάθι, ενώ και στην περιφέρεια εκτελούσαν συνεχώς με άμυνα, με τους Ισραηλινούς να αυξάνουν συνεχώς το προβάδισμά τους, το οποίο έφτασε και στο +28 (40-68 στο 28′), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 53-73, με ένα ξέσπασμα του Προμηθέα στα τελευταία δύο λεπτά.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό, με τους παίκτες του Χριστόπουλου να προσπαθούν να μειώσουν τη διαφορά, όμως οι παίκτες της Χάποελ έδειχναν τρομερή συνέπεια και στις δύο μεριές του παρκέ και διατηρούσαν τη διαφορά πάνω από 20 πόντους (61-89 στο 35′). Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με το +17 για τους Ισραηλινούς (100-83), που προσπέρασαν τον Προμηθέα στη βαθμολογία.