Συντριπτική ήττα για την Ελευθερία Μοσχάτου στην Τσεχία

Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε επί τσεχικού εδάφους, από την Ζαμπίνι Μπρνο, με τελικό σκορ 93-45, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής, για το EuroCup Γυναικών.

Η Ελευθερία Μοσχάτου δεν κατάφερε να επικρατήσει στην εκτός έδρας αναμέτρηση, αφού γνώρισε την… συντριπτική ήττα από την ομάδα του Βίκτορ Προύσα, στο “Gym Rosnicka”, για τις ανάγκες του 5ου γύρου της γυναικείας διασυλλογικής διοργάνωσης μπάσκετ.

Το σύνολο της Κατερίνας Χατζηδάκη μπήκε πιο νωχελικά εξ αρχής. Για την ακρίβεια, η ελληνική ομάδα επέτρεψε από νωρίς το ξέσπασμα της Ζαμπίνι, αφού με τις Πέτρα Ζαπλάτοβα και Νικολίνα Κνέζεβιτς η διαφορά άνοιξε αμέσως σε… διψήφιες διαστάσεις. Μάλιστα, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 21-11, παρά την προσπάθεια της Μαρίσας Πάγκαλος για την μείωση. Ωστόσο, αυτό δεν ήταν τίποτα μπροστά σε εκείνο που ακολούθησε στην δεύτερη περίοδο. Οι γηπεδούχες εκμεταλλεύτηκαν την αδυναμία στην άμυνα των Ελληνίδων, αλλά και την έλλειψη παραγωγικότητας, με αποτέλεσμα το ημίχρονο με λήξει με σκορ… 52-29!

Η κατάσταση κρίθηκε… μη αναστρέψιμη, με τις παίκτριες της Ελληνίδας τεχνικού να μην μπορούν να αντισταθούν στην επιθετική “φαρέτρα” της τσεχικής ομάδας. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, τα πράγματα πήγαιναν όλο και… χειρότερα, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 72-41. Στο τέλος της ημέρας, η διαφορά έγινε… διπλάσια, αφού η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τελικό σκορ 93-45.

Δείτε αναλυτικά την βαθμολογία, το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα των ομίλων του EuroCup Γυναικών ΕΔΩ!//ΓΚ.