Συνεχίζει το αήττητο στην Ρόδο ο Κολοσσός (video)

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, πανηγύρισε την 8η νίκη της στο πρωτάθλημα και 7η στο γήπεδο της, αφού επικράτησε της Καρδίτσας με 73-62.

Ο Κολοσσός μοιάζει άτρωτος στο γήπεδό του! Το κατάλαβε κι η Καρδίτσα, αφού δεν μπόρεσε να προβληματίσει επί της ουσίας την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου. Οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς το προβάδισμα (έφτασε μέχρι το +20) και δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να αμφισβητήσουν την υπεροχή τους, φτάνοντας στο 7/7 στην έδρα τους, επικρατώντας με 73-62.

O αγώνας

Με καλό ρυθμό ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, οι οποίες έβρισκαν λύσεις επιθετικά, με τον Κολοσσό να προηγείται με 9-7 στο 5′. Έκτοτε, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πάτησε… γκάζι και με ρεσιτάλ άμυνας (δέχθηκε μόλις 2 πόντους μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου), πήρε διαφορά 14 πόντων, 23-9 με τους Ιορδάνου και Ντίξον να ηγούνται στο σκοράρισμα.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Ροδίτες να έχουν το πάνω χέρι, χωρίς να απειλούνται από την Καρδίτσα. Με καλάθι του Μορέιρα η διαφορά έφτασε στους 18, 34-16 στο 14′. Το ημίχρονο έκλεισε στο συν 15 για τους γηπεδούχους που δεν αντιμετώπιζαν κανένα πρόβλημα κόντρα στη νεοφώτιστη ομάδα.

Με ένα 5-0 ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Καρδίτσα με τους Γουέστ και Γκάμπροβσεκ να σκοράρουν. Ο Κολοσσός, επανέφερε την διαφορά στους 15 πόντους, με το δίδυμο Μορέιρα και Κατσίβελη να συνεχίζει να εντυπωσιάζει. Οι νησιώτες δεν είχαν κανένα πρόβλημα να διατηρίσουν την διψήφια διαφορά, αφού στο 30′ ήταν μπροστά στο σκορ με 55-45.

Με 4 πόντους του Πριτζέτ, η ομάδα του Παπανικολόπουλου έριξε την διαφορά σε μονοψήφιο, 58-49 στο 31′. Οι γηπεδούχοι ωστόσο, ήταν αποφασισμένοι να μην κάνουν τα εύκολα δύσκολα και με ένα επιμέρους 6-2 σερί πήγαν την διαφορά ξανά στους 13, 64-51. Οι Ροδίτες, διαχειρίστηκαν με ευκολία το προβάδισμα της και έφτασαν τελικά στη νίκη με 73-62, ανεβαίνοντας στην πρώτη 4αδα του βαθμολογικού πίνακα.

Ο MVP

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Γιανίκ Μορέιρα. Ο Αμερικανός σέντερ, σταμάτησε το παιχνίδι στους 20 πόντους (9/11 εντός πεδιάς), μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 1 λάθος και 1 τάπα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-9, 40-25, 55-45, 73-62

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 3 (1), Ντίξον 16 (4/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ, 3 λάθη), Χατζηδάκης 3, Κατσίβελης 14 (4/6 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 6/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη, 1 κλέψιμο), Ιορδάνου 4, Κένταλ 2 (1/6 σουτ, 5 ασίστ), Μορέιρα 20 (9/11 δίποντα, 2/3 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζέιμς 11 (2), Κόφι (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τιγκ.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπόχαϊμ 7 (1/6 τρίποντα), Πίτερς 1 (0/6 σουτ, 1/4 βολές, 4 λάθη, 4 κλεψίματα), Καρράς, Αγραβάνης 5 (2/11 σουτ, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Γουέστ 3 (1), Πρίτζετ 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Αθηναίου 3 (1), Γκιουζέλης, Γκάμπροβσεκ 4, Σαρικόπουλος 6 (10 ριμπάουντ), Γκάλινατ 20 (1/1 δίποντο, 4/8 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 λάθη).

Κολοσσός Ρόδου: Εκτός με Προμηθέα (28/01)
Καρδίτσα: Εντός με Απόλλωνα Πάτρας (29/01)