Συνεχίζει να… ανεβαίνει ο Προμηθέας

Την ένατη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου, η οποία επικράτησε δύσκολα της αξιόμαχης Καρδίτσας με 76-66. Οι Πατρινοί, ανέβηκαν -προς το παρόν- στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Στο 2-13 ρεκόρ “έπεσαν” οι Θεσσαλοί.

Παρόλο που η Καρδίτσα έβαλε πολύ δύσκολα στον Προμηθέα, η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου με μπροστάρη τον Αρνόλντας Κουλμπόκα που σταμάτησε στους 18 πόντους, επικράτησε τελικά με 76-66 της Καρδίτσας, φτάνοντας τις 9 νίκες στο πρωτάθλημα.

Με καλό ρυθμό μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο παιχνίδι και με τους Γουέστ και Αγραβάνη να σκοράρουν προηγήθηκαν με 7-4 στο 3′. Οι Θεσσαλοί, συνέχισαν να έχουν τα ηνία και με τους Γιάννη Αγραβάνη και Έβανς να συνδέονται με το καλάθι πήραν διαφορά 5 πόντων, 11-6 στο 5′. Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου, απάντησε με 5 συνεχόμενους πόντους του Σίμπσον για το 11-11. Με κάρφωμα του Κόντιτ, οι Πατρινοί ανέκτησαν τα ηνία, 14-13. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 20-14 για τον Προμηθέα.

Με δύο τρίποντα, ένα του Γκάμπροβσεκ και ένα του Αθηναίου, η Καρδίτσα έτρεξε ένα 6-0 και ισοφάρισε σε 20-20 στο 12′. Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου, με τους Πριτζέτ κα Γκάλινατ να ευστοχούν με drive και τον Γουέστ από τα 6,75, προσπέρασε με οκτώ, 29-21, τρέχοντας ένα επιμέρους 15-1 σερί σε 5′. O Προμηθέας με 4 πόντους του Χογκ, μείωσε στους 4, 29-25. Η Καρδίτσα, στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου σκόραρε κατά βάση από την γραμμή της… φιλανθρωπίας παίρνοντας την μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς, 35-27, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Με ένα 8-2 σερί και τον Κουλμπόκα να παίρνει το… όπλο του, μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας, ο οποίος κατάφερε να μειώσει στους 2, 37-35 στο 23′. Οι Θεσσαλοί, δεν πτοήθηκαν και με διαδοχικούς πόντους (Έβανς, Αγραβάνη και Γκάλινατ) προηγήθηκαν εκ νέου με 7, 42-35. Ο Προμηθέας, με βολές του Κάουαν, μείωσε στον πόντο, 42-41, αλλά η Καρδίτσα είχε και πάλι την ψυχραιμία και με κάρφωμα του Αγραβάνη και τρίποντο του Γκάλινατ έκανε το 47-41. Η ομάδα του Χριστόπουλου με ένα 8-0 σερί προηγήθηκε με 54-49. Ο Κουλμπόκα, σε εκείνο το διάστημα είχε 14 πόντους και ηγούνταν των Πατρινών σε ακόμα ένα παιχνίδι. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 58-51 για τους γηπεδούχους.

Με την ίδια ενέργεια ξεκίνησε και το τελευταίο δεκάλεπτο ο Προμηθέας και με 4-2 σερί πήρε διαφορά εννιά πόντων, 62-53. Ο Γκιουζέλης μείωσε με τρίποντο για το 62-56 αλλά το μομέντουμ ήταν με τον Προμηθέα, ο οποίος με καλάθι του Κάουαν πήρε διψήφια διαφορά, 66-56. Την τελευταία της προσπάθεια να διεκδικήσει το ματς έκανε η Καρδίτσα, η οποία με 2 πόντους του Έβανς και 2 του Πίτερς μείωσε στους 6, 66-60, 4,25′ για το φινάλε. Οι φιλοξενούμενοι, έκαναν αρκετά λάθη, αλλά το δίδυμο Γκάλινατ-Αγραβάνη του κράτησε στο ματς (70-65, 38′). Οι Πατρινοί, διαχειρίστηκαν το προβάδισμα του και έφτασαν στη νίκη με 76-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-14, 27-35, 58-51, 76-66