Συνεχίζει ακάθεκτος ο Κολοσσός (Highlights)

Πέμπτη συνεχόμενη νίκη για τους Ροδίτες, καθώς επιβλήθηκαν του ΠΑΟΚ με 69-60 και εδραιώθηκαν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Μπάσκετ Λιγκ, ο Κολοσσός έδειξε από νωρίς σήμερα τις διαθέσεις του, φτάνοντας στο τέλος σε μια σχετική άνετη επικράτηση. Με αυτή τη νίκη, οι Ροδίτες ανέβηκαν στο 15-8, «σφραγίζοντας» οριστικά την τρίτη θέση στο βαθμολογικό πίνακα. Από την άλλη μεριά, ο «Δικέφαλος του Βορρά» υποχώρησε στο 9-14 και ο στόχος των πλέι-οφ δυσκολεύει ακόμη περισσότερο.

Για να καταφέρει να μπει στην οκτάδα ο ΠΑΟΚ την επόμενη και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος θα πρέπει να επικρατήσει της ΑΕΚ , να χάσει το Περιστέρι από το Λαύριο και να νικήσει η Λάρισα τον Ιωνικό Νίκαιας.

Το πρώτο δεκάλεπτο άνοιξε με τρίποντο του Καμπερίδη και προβάδισμα των «ασπρόμαυρων», ωστόσο στη συνέχεια, για περίπου δυόμιση λεπτά οι δύο ομάδες δεν έβρισκαν καλάθι. Στο δεύτερο πεντάλεπτο της πρώτης περιόδου, Κολοσσός και ΠΑΟΚ άρχισαν να δίνουν ρυθμό στην αναμέτρηση με καλάθια εκατέρωθεν και το τέλος του δεκαλέπτου ολοκληρώθηκε με 12-9 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, ο ΠΑΟΚ «έχτισε» διαφορά 5 πόντων με δίποντο του Ρένφρο, ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και έφτασαν στην ισοφάριση (15-15) με δύο διαδοχικά τρίποντα. Στη συνέχεια, ο Κολοσσός πήρε «κεφάλι» στο σκορ με 20-19 κι απέκτησαν διαφορά 6 πόντων, που έκλεισε στους 5 με το τέλος του ημιχρόνου (31-26). Οι Τζόρνταν Φλόιντ και Ζερμέιν Λοβ διατηρούσαν τη «σκυτάλη» των πρώτων σκόρερ για την ομάδα τους έως το ημίχρονο, μετρώντας 8 και 9 πόντους αντίστοιχα.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τις δυο ομάδες να είναι άστοχες στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά. Μετά το πέρασμα του πρώτου πεντάλεπτου στην τρίτη περίοδο, οι Ροδίτες ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά σήμερα σε διψήφια νούμερα (41-31). Ο «Δικέφαλος του Βορρά» αντέδρασε με ένα τρίποντο του Τολιόπουλο και στη συνέχεια με ατομικές ενέργειες του Λοβ, ωστόσο οι γηπεδούχοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +8 (50-42) χάρη σε τρίποντο του Μίλερ.

Ο Κολοσσός κατάφερε στην αρχή της τελευταίας περιόδου να ανεβάσει και πάλι τη διαφορά σε διψήφια μεγέθη (55-44) χάρη σε τρίποντο του Μαργαρίτη. Οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν με ένα σερί 6-0 σερί, μειώνοντας στους 5 πόντους (55-50), πέντε λεπτά πριν από το φινάλε του ματς. Οι γηπεδούχοι όμως «έσφιξαν» για τα καλά την άμυνά τους και στο τέλος κατάφεραν να πάρουν με σχετική άνεση τη νίκη. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης διαμορφώθηκε στο 69-60 υπέρ του Κολοσσού.

Την επόμενη αγωνιστική, ο Κολοσσός θα αντιμετωπίσει στο ΣΕΦ τον Ολυμπιακό και ο ΠΑΟΚ θα υποδεχθεί την ΑΕΚ σε έναν αγώνα «ζωής και θανάτου» για τους Θεσσαλονικείς.

Ο MVP

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Τζόρνταν Φλόιντ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους, έχοντας 7/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 9-12, 31-26, 50-42, 69-60

Διαιτητές: Πιτσίλκας, Ζαχαρής, Μπακάλης

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Ηλίας Καντζούρης): Μομίροφ 10 (1), Γουίλιαμς 7 (1), Μίλερ 13 (1), Σλαφτσάκης , Ποτ 4, Μαργαρίτης 9 (2), Μπιλλής 4, Τιλί 3, Φλόιντ 19 (1)

ΠΑΟΚ (Αρης Λυκογιάννης): Γκριν 7 (1), Λοβ 21, ΝτιΛίο, Καμπερίδης 4 (1), Ρένφρο 6, Ρίβερς 7 (1), Λι 2, Χριστοδούλου 5 (1), Καμαριανός, Μάντζαρης, Τολιόπουλος 3 (1), Γιάνκοβιτς 5 (1).