Συνέχισε το σερί του με ανατροπή ο Ερυθρός Αστέρας!

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς συνέχισε ακάθεκτη στην Euroleague, καθώς πραγματοποίησε μεγάλη ανατροπή και επικράτησε με 77-73 της Ζαλγκίρις, για την έκτη διαδοχική της νίκη.

Ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να βελτιώσει κι άλλο το ρεκόρ του (7-6) στην Euroleague, παρόλο που βρισκόταν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα πίσω στο σκορ από τη Ζαλγκίρις. Οι Σέρβοι είχαν κορυφαίους τους Βιλντόσα (27 πόντους) και Νέντοβιτς (21 πόντους), ενώ από τους Λιθουανούς ξεχώρισε ο Έβανς (18 πόντους).

Οι Λιθουανοί μπήκαν… φουριόζοι στην αναμέτρηση και κατάφεραν αν χτίσουν διψήφια διαφορά (5-15), στα πρώτα έξι λεπτά του αγώνα. Ο Ερυθρός κατάφερε να αντιδράσει και να ρίξει τη διαφορά στους πέντε (12-17), ωστόσο στη συνέχεια η Ζαλγκίρις πάτησε… γκάζι ξανά (12-22). Με δύο εύστοχες βολές, ο Νεμάνια Νέντοβιτς διαμόρφωσε το 14-22, με το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο, οι Σέρβοι μείωσαν στους 6 (16-22), με καλάθι του Νέντοβιτς, αλλά η Ζαλγκίρις διατήρησε αρχικά τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα (19-27). Με Βιλντόσα και Λαζάραβιτς, το σύνολο του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ξεκίνησε την αντεπίθεσή του, φτάνοντας στο -4 (29-33). Μάλιστα, οι Σέρβοι κατάφεραν να περάσουν και μπροστά στο σκορ (34-33), αλλά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Ζαλγκίρις να βρίσκεται σε θέση οδηγού (36-37).

Στην επανάληψη, ο Ερυθρός έκανε… πισωγύρισμα, καθώς αδυνατούσε να προηγηθεί εκ νέου στο σκορ, παρά την εξαιρετική αντίδρασή του στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Λιθουανοί  έμειναν σε ρόλο οδηγού και περίπου τρία λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου, έφτασαν τη διαφορά στους 9 πόντους (45-54), δείχνοντας τη θέλησή τους για την επιστροφή τους στις νίκες. Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς δεν παρέδωσε τα… όπλα και έβγαλε για ακόμη μία φορά αντίδραση, μειώνοντας στον πόντο (56-57), για το φινάλε της τρίτης περιόδου. Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο έμελλε να είναι… θρίλερ. Ο Ερυθρός πήρε ξανά προβάδισμα (59-58) και στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ. Περίπου δυόμιση λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, ο Βιλντόσα ευστόχησε σε σημαντικό τρίποντο, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του με 74-71. Εν συνεχεία, ο Ερυθρός διατήρησε και επέκτεινε το προβάδισμά του και πήρε την έκτη διαδοχική του νίκη στην Euroleague, επικρατώντας με 77-73.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 36-37, 56-57, 77-73.

O MVP

Ο Λούκα Βιλντόσα βγήκε μπροστά σε κρίσιμα σημεία για τον Ερυθρό Αστέρα και αποτέλεσε τον κορυφαίο της ομάδας του και του αγώνα. Ο 27χρονος γκαρντ μέτρησε 27 πόντους, όντας ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης, ενώ είχε και συντελεστή 24 στο σύστημα αξιολόγησης.//