Στους Τζαζ το ντέρμπι με επικό Κλάρκσον

Η Γιούτα επικράτησε με 132-129 στην παράταση των Πέλικανς, σε μία αναμέτρηση με συγκλονιστική εξέλιξη, που ήταν ντέρμπι ακόμη και στα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης.

Οι Γιούτα Τζαζ πήραν το ντέρμπι με τους Νιου Όρλεαν Πέλικανς στην παράταση, με 132-129 και ανέβηκαν στην όγδοη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 17-14. Από τη μεριά τους οι ηττημένοι παρέμειναν στο 18-8, αλλά διατηρούν την πρωτιά στη δυτική περιφέρεια.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και τους Πέλικανς να εκμεταλλεύονται τη χαλάρωση στην άμυνα της Γιούτα στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και να παίρνουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο ημίχρονο (62-58). Στην επανάληψη οι Κλάρκσον και Γουίλιαμσον επιδόθηκαν σε μία “μονομαχία” σκοραρίσματος, με τον Κόνλεϊ να βάζει μπροστά στο σκορ τη Γιούτα με 123-120 στα 13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Το buzzer-beater όμως του Μέρφι έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, όπου οι Κλάρκσον και Μαρκάνεν έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των Τζαζ.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν φυσικά ο Τζόρνταν Κλάρσον, που σταμάτησε στους 39 πόντους μαζί με 8 ριμπάουντ, με τον Μαρκάνεν να προσθέτει άλλους 31 πόντους και τον Μπίσλεϊ άλλους 17. Για τους ηττημένους, ξεχώρισε ξανά ο Ζάιον Γουίλιαμσον, που πέτυχε 31, μάζεψε 8 ριμπάουντ και πρόσφερε 8 ασίστ, ενώ κομβικός, αλλά όχι αρκετός για τη νίκη, ήταν και ο ΜακΚόλουμ με 28 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-25, 58-62, 91-95, 123-123, παρ. 132-129//