Στους τελικούς της Γαλλίας η Μονακό

Ο Μάικ Τζέιμς και η “παρέα” του κατάφεραν να επιβληθούν της Ορτέζ στο τέταρτο παιχνίδι της σειράς με 85-83 και τώρα ετοιμάζονται για την τελική φάση απέναντι στη Βιλερμπάν.

Αν και αντιμετώπισε αρκετές δυσκολίες στα εκτός έδρας παιχνίδια της σειράς με την Ορτέζ, το σύνολο του Σάσα Ομπράντοβιτς κατάφερε να επικρατήσει στο τέλος με 85-83, να κάνει το 3-1 και να πάρει το εισιτήριο για τους τελικούς του γαλλικού πρωταθλήματος.

Με τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν εξαιρετική τελευταία περίοδο, το προβάδισμα των φιλοξενούμενων εξατμίστηκε μέσα σε λίγα λεπτά και το ματς έγινε πραγματικό ντέρμπι. Η Μονακό που χρειαζόταν μόλις μια νίκη προκειμένου να πάρει το “εισιτήριο” των τελικών, έκανε το “θαύμα” της με πρωτεργάτη τον Μάικ Τζέιμς και θα διεκδικήσει τον τίτλο του πρωταθλήματος απέναντι στη Βιλερμπάν που αγωνίζεται ο Κώστας Αντετοκούνμπο, η οποία έχει και το πλεονέκτημα έδρας.

Ο Μάικ Τζέιμς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών σταματώντας στους 21 πόντους και τις 4 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Ουίλ Τόμας, ο οποίος είχε 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ μεγάλη ήταν και η συνεισφορά του Λέο Βέστερμαν, ο οποίος πρόσθεσε 12 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-20, 40-45, 55-68, 83-85.