Στο Βορρά το “κιτρινόμαυρο” ντέρμπι! (video)

Ο Άρης δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στην ΑΕΚ και επιβλήθηκε με 74-64 στο “Nick Galis Hall”, παραμένοντας έτσι σε τροχιά οκτάδας για την 15η αγωνιστική της Basket League.

Ο Άρης έμεινε ψύχραιμος στην τελευταία περίοδο, είχε το “πάνω χέρι” σε όλο το ματς και στο τέλος κατάφερε να επικρατήσει με 74-64 επί της ΑΕΚ για την 15η “στροφή” του πρωταθλήματος. Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ανέβηκε στο 8-7, τη στιγμή που η “Ένωση” υποχώρησε στο 9-6.

Ο Άρης ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστές του τον Νετζήπογλου και τον Χάγκινς προηγήθηκε με 10-2 (5′). Οι “κίτρινοι” συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και πήραν διψήφια διαφορά (16-4, 6′) με τρίποντο του Νετζήπογλου ξανά, όμως τότε η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση και βελτίωσε την επιθετική της εικόνα. Η “Ένωση” βρήκε σκοράρισμα από τους Μίτσελ, ΜακΓκρίφ και Γουίλιαμς, με τον τελευταίο να μειώνει σε 26-19 με ένα τρίποντο για το φινάλε της πρώτης περιόδου.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν το ίδιο… ζεστοί στο δεύτερο δεκάλεπτο και μετά το καλάθι που δέχτηκαν δια χειρός Γόντικα, βρήκαν λύσεις με τους Νετζήπογλου και Χόρκλερ να ανεβάζουν ξανά τη διαφορά σε… διψήφια μεγέθη (31-21, 12′). Ο “Δικέφαλος” “έσφιξε” την άμυνά του και με τα τρίποντα των Μάιλς και Φλιώνη, μείωσε στους 4 πόντους (33-29, 16′). Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με τις δυο ομάδες να μην παίρνουν “κεφάλι” στο σκορ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Χρηστίδη να διαμορφώνει το 39-35 με ατομική ενέργεια.

Οι γηπεδούχοι είχαν δυναμικό ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο και με πρωτεργάτες τους τον Γκούντγουιν και τον Νότε, ανέβασαν τη διαφορά στους 9 πόντους (46-37, 23′). Η “Βασίλισσα” τότε απάντησε με τρίποντα από τους Μάιλς και Φλιώνη, με τον Μίτσελ αργότερα να ευστοχεί από κοντά, μειώνοντας στους 3 πόντους (48-45, 25′). Οι δυο ομάδες συνέχισαν “χέρι-χέρι” στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως οι Θεσσαλονικείς ήταν αυτοί που έτρεξαν ένα μικρό “σερί” με πρωταγωνιστές τους Χάγκινς και Μήτρου-Λονγκ, με τον τελευταίο να δίνει προβάδισμα 7 πόντων (58-51) στην ομάδα του για την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Στην αρχή της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, οι δυο ομάδες είχαν ένα μικρό διάστημα… αφλογιστίας, με την ομάδα του Ηλία Καντζούρη να μειώνει στους 4 πόντους (62-58, 35′) μετά από ενέργεια του Μίτσελ. Τότε, το σύνολο του κόουτς Καστρίτη πάτησε το “πόδι στο γκάζι”. Με ένα τρίποντο του Χάγκινς, ένα του Νότε και ένα καλάθι του Μήτρου-Λονγκ, οι “κίτρινοι” “εκτόξευσαν” τη διαφορά στους 12 πόντους (70-58, 36′). Η ΑΕΚ προσπάθησε να βρει λύσεις μέσω του Μίτσελ, όμως οι γηπεδούχοι έμειναν ψύχραιμοι στο κρίσιμο σημείο. Το τελικό σκορ του αγώνα διαμορφώθηκε στο 74-64, με τον Άρη να πανηγυρίζει μια σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας στο πρωτάθλημα της Basket League.

Ο MVP

Ο Τσέβες Γκούντγουιν ήταν αυτός που ξεχώρισε για τους νικητές, καθώς τελείωσε τον αγώνα με ένα εντυπωσιακό double-double μετρώντας 15 πόντους και 19 ριμπάουντ σε 31 λεπτά συμμετοχής. //

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 39-35, 58-51, 74-64

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Τζιοπάνος, Καρπάνος

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Χόρχλερ 8 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκούντγουιν 15 (6/12 δίποντα, 4/8 βολές, 19 ριμπάουντ σε 31 λεπτά), Νότε 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νετζήπογλου 14 (4/4 τρίποντα), Χάγκινς 12 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μήτρου-Λονγκ 7 (1), Τολιόπουλος 1 (0/8 σουτ), Σχίζας, Φίλλιος, Χρηστίδης 2

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Φρεζίερ (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φλιώνης 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιάνκοβιτς 2, Μάιλς 14 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μίτσελ 15 (7/12 δίποντα, 1/6 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος (5 ασίστ), ΜακΓκρίφ 6 (4/4 βολές), Γόντικας 4, Παπαδάκης 2, Γουίλιαμς 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Στρέλνιεκς 6 (2/9 σουτ).

Άρης: Εκτός με Απόλλωνα Πατρών (12/02)
ΑΕΚ: Εντός με Λαύριο (11/02)