Στην κορυφή με… Χάουαρντ η Μπασκόνια

Με τον Αμερικανό γκαρντ να κάνει μυθικά πράγματα (28 πόντους), οι Βάσκοι επικράτησαν με 92-86 της Ρεάλ και παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, συνεχίζοντας να “τρελαίνουν” τους πάντες.

Το ισπανικό ντέρμπι στα χέρια των Βάσκων. Η Μπασκόνια παίζοντας στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού εξαιρετικό μπάσκετ, επικράτησε της Ρεάλ με 92-86, βελτιώνοντας το ρεκόρ της στο 11-5.

O αγώνας

Με φρενήρη ρυθμό ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, οι οποίες έβρισκαν διαρκώς λύσεις στην επίθεση. Οι Μαδριλένοι, προηγήθηκαν με 13-8 με τρίποντο του Σέρχι Ροντρίγκεθ. Χάουαρντ, Γκιεντράιτις και Χένρι σκόραραν για το 21-21 για να λήξει το δεκάλεπτο στο συν 4, 28-24 με τρίποντο του Γουίλιαμς Γκος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε ριζικά. Οι Βάσκοι, με μπροστάρη τον Μάρκους Χάουαρντ που ήταν ασταμάτητος, επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό στο ματς και έτρεξαν ένα εντυπωσιακό επιμέρους 35-15 σερί, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο συν 16, 59-43.

Η “Βασίλισσα” αντέδρασε και με το δίδυμο Κοζέρ και Ταβάρες να ηγούνται στο σκοράρισμα, “έτρεξε” ένα επιμέρους 17-6 σερί μείωσε στους 5 πόντους, 65-60, στο 27′. Η ομάδα του Πεναρόγια, βρήκε λύση με τρίποντο του Κοστέλλο για το 68-60. H Ρεάλ απάντησε ξανά για το 68-64, ασκώντας τεράστια πίεση στους γηπεδούχους. Από εκείνη τη στιγμή, ανέλαβε δράση ο Χάουαρντ, ο οποίος με προσωπικούς πόντους ανέβασε την διαφορά στους 9, 73-64 φτάνοντας την διαφορά στους 28.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Τσους Ματέο με τους Γκος και Ντεκ μείωσε ξανά στους 4, 79-75 στο 34′. Η Μπασκόνια, με δύο διαδοχικά τρίποντα, ένα του Χομς και ένα του Χένρι έστειλε την διαφορά στους 9, 84-75. Ο Ντεκ απάντησε για το 84-78, αλλά οι Βάσκοι διαχειρίστηκαν το προβάδισμα τους και πήραν μία τεράστια νίκη με 92-86.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-28, 59-43, 73-69, 92-86