Στα σημεία τα “Πάντσερ” με… χορευτή Σρέντερ

Η Γερμανία έβαλε τις βάσεις για την πρωτιά του ομίλου πρώτου ομίλου, κερδίζοντας στα σημεία τους Αυστραλούς με  85-82 σε μια αναμέτρηση που είχε πολλές ανατροπές, με τις δύο ομάδες να μην θέλουν να συμβιβαστούν με την ήττα.

Με άρωμα NBA ένα ακόμα παιχνίδι του Mundobasket. Οι αστέρες των Αυστραλών και της Γερμανίας παρέλασαν στην αρένα της Οκινάουα με φόντο την πρωτιά του ομίλου.

Οι Γερμανοί μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση όπως κάνουν κάθε φορά, καθώς δείχνουν πως το δυνατό τους δεκάλεπτο είναι το πρώτο χτίζοντας την διαφορά και διατηρώντας την για μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Η Αυστραλία έψαξε την αντίδραση κυρίως από την επίθεση της με τον Πάτι Μιλς (21 πον.) και τον Τζος Γκίντεϊ (17 πον.), με καλά διαστήματα και μεγάλα σουτ από τα “Καγκουρό“. Όμως ο Ντένις Σρέντερ ήταν εκεί. Με την γνωστή απομόνωση  έδειξε ακόμα μια φορά τις ικανότητες του στο σκοράρισμα έχοντας 30 πόντους αγγίζοντας το double- double με 8 ασίστ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Αυστραλοί κυνήγησαν την νίκη, κάνοντας μια μικρή ανατροπή με επί μέρους σκορ 22-13 έχοντας ρόλο οδηγού της αναμέτρησης με τέσσερις πόντους (66-62). Η ομάδα του Γκόρτνον Χέρμπερτ έδειξε χαρακτήρα στην τελευταία περίοδο με την άμυνα της, δυσκολεύοντας τον Μιλς να κάνει drive και να βρει τους εύκολους πόντους της 3ης περιόδου και κλειδώνοντας τα ριμπάουντ έφτασαν στην ανατροπή του σκορ. Οι λανθασμένες επιλογές των Αυστραλών στα τελευταία λεπτά τους στοίχησαν την νίκη και έτσι η Γερμανία πήρε την νίκη στο ντέρμπι του ομίλου κερδίζοντας μια κατοχή από ένα λανθασμένο φάουλ που έκανε ο Γκίντεϊ στα τελευταία δευτερόλεπτα.