Στα προημιτελικά του Κυπέλλου οι “ερυθρόλευκες”

Το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού κατάφερε να νικήσει με άνεση τον Αθηναϊκό, με τελικό σκορ 97-51 και έτσι εξασφάλισε μία θέση στο Κύπελλο Ελλάδος.

Οι “ερυθρόλευκες” μπήκαν με το… δεξί στις αγωνιστικές υποχρεώσεις της νέας σεζόν. Μάλιστα, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας επικράτησαν με 97-51 επί του Αθηναϊκού, στην αίθουσα 5 του “Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας“, στο πλαίσιο της φάσης των “16” του Κυπέλλου.

Ο Αθηναϊκός δεν κατάφερε να δυσκολέψει τις Πειραιώτισσες εξ αρχής, αλλά ούτε και να περιορίσει την Σύρρα και την Χριστινάκη, οι οποίες ανέβασαν την διαφορά στο +9 (16-7), μόλις στο 4:15. Οι φιλοξενούμενες όμως, μείωσαν στους έξι (24-18), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου πλησίασαν ακόμη και στους τρεις (26-23). Ωστόσο, η Γουίλιαμς και η Βίτολα εκτόξευσαν την διαφορά στο +11 (36-25), με την πρώτη να φτάνει τους 14 πόντους, ευστοχώντας σε δύο βολές (6/6 δίποντα, 2/2 βολές). Με τρίποντο της Χριστινάκη, οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το σκορ σε 48-35 και έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Πηγαίνοντας στα αποδυτήρια, οι παίκτριες του Μάρτινς Ζίμπαρτς έλαβαν οδηγίες για το πως να… καθαρίσουν την δουλειά, αφού στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά ξέφυγε. Για την ακρίβεια, η Τραγουστή και η Ντέστινι δεν μπόρεσαν να κρατήσουν τον Αθηναικό στον υψηλότερο δυνατό ρυθμό και η Νικολοπούλου το εκμεταλλεύτηκε δημιουργόντας το… χάσμα των 19 πόντων (63-44), με 2:33 να απομένουν. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 70-51, και αυτό μπορούσε να μεταφράσει απολύτως την διαφορά ποιότητας μεταξύ των δύο συνόλων.

Οι παίκτριες της Ζωηρού δεν μπορούσαν να γυρίσουν την κατάσταση στη συνέχεια, με την διαφορά να αγγίζει ακόμη και το +34 (85-51). Το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 97-51, με τις “ερυθρόλευκες” να καταγράφουν ρεκόρ, αφού στην τελευταία περίοδο έκαναν σερί 27-0.

Η ομάδα του Λετονού τεχνικού θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης, ανάμεσα στην ΑΣ Νίκη Λευκάδας και τον Παναθηναϊκό, για την φάση των “8” του Κυπέλλου.

Δεκάλεπτα: 24-18, 48-35, 70-51, 97-51

Διαιτητές: Ραχιώτης – Ουσταμπασίδης – Λαζόγκα

Ολυμπιακός (Νίκλας): Ουίλιαμς 23 (3), Σπυριδοπούλου 11, Σύρρα 5, Καμπισιούλη 2, Νικολοπούλου 4, Αναστασοπούλου 2, Δίελα 8, Βίτολα 11, Χριστινάκη 18 (2), Κολλάτου 9 (1), Κάντζι 4.

Αθηναϊκός (Ζωηρού): Ντέστινι 7, Κεχαγιά, Καλαφάτη, Στεφανίδου, Τσίκα 4, Μάνου 4, Οικονομάκη 7, Παρασκευοπούλου 4(1), Τραγουστή 9 (3), Χάρις 16.//ΓΚ