Στα ημιτελικά ο Προμηθέας (video)

Εκτός τετράδας έμεινε η ΑΕΚ, καθώς οι Πατρινοί επιβλήθηκαν στην παράταση της «Ένωσης» με 77-75 και πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά της Basket League.

Σε ένα ματς για «γερά νεύρα», η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ μέχρι και με 11 πόντους, ωστόσο κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα και να κάνει το ματς πραγματικό ντέρμπι. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί όπου στην τελευταία φάση, ο εξαιρετικός μέχρι εκείνη τη στιγμή, Μπράιαν Ανγκόλα της «Ένωσης», αστόχησε στο τελευταίο σουτ και έτσι ο Προμηθέας πανηγύρισε μια σπουδαία πρόκριση για τα ημιτελικά της Basket League, εκεί όπου θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον νικητή του ζευγαριού ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Περιστέρι.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι Πατρινοί παρά τη νίκη τους διένυσαν ένα απόγευμα «αφλογιστίας» έξω από τα 6,75 μέτρα, ευστοχώντας μόλις σε 5 τρίποντα από τα 28 συνολικά εκτελεσμένα. Ο τομέας που έπαιξε μεγάλο ρόλο στη νίκη της ομάδας του Μάκη Γιατρά, ήταν οι 46 πόντοι που βρήκε από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο, σε αντίθεση με τον «Δικέφαλο» που σημείωσε μόλις 18 αντίστοιχα.

Ο Προμηθέας άρχισε δυναμικά την αναμέτρηση έχοντας ως πρωταγωνιστή του τον Φόστερ. Το σκορ παρέμενε σε χαμηλά επίπεδα κατά τη διάρκεια της πρώτης περιόδου, με την ΑΕΚ μάλιστα να περνάει μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με 14-13 χάρη σε τρίποντο του Κουζέλογλου. Ο Φόστερ όμως απάντησε άμεσα για τους γηπεδούχους με δικό του εύστοχο τρίποντο. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Πατρινούς να τρέχουν ένα 4-0 σερί στο τέλος με τον Δημήτρη Αγραβάνη να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους και να δίνει ένα μικρό προβάδισμα στην ομάδα του (20-15).

Η «Ένωση» άρχισε πιο «ζεστά» στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά της δεύτερης περιόδου παίρνοντας πόντους μέσα από τη ρακέτα της και τον Παναγιώτη Φιλιππάκο αντίστοιχα. Ο Ράουτινς μάλιστα στο 13’ ισοφάρισε σε 22-22 μετά από δυο ελεύθερες βολές. Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα του Μάκη Γιατρά έτρεξε ένα μικρό 6-0 σερί με πρωτεργάτη της τον Χαντ. Ο «Δικέφαλος» είχε τις λύσεις και με τρίποντο του Ανγκόλα στο 17’ προσπέρασε στο σκορ με 29-28. Η εκπληκτική αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων, αλλά και η σωστή κυκλοφορία στην επίθεσή τους, έφερε τη διαφορά σε διψήφια «μεγέθη» (39-29) για πρώτη φορά σήμερα με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ματς.

Η αγωνιστική υπεροχή του Προμηθέα συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Η «Βασίλισσα» ανέβασε την πίεσή της στην άμυνα και με τρίποντο του Κολόμ μείωσε σε μονοψήφιο νούμερο τη διαφορά (43-36). Οι γηπεδούχοι όμως εξακολουθούσαν και είχαν εξαιρετική αμυντική προσέγγιση στο παιχνίδι τους κρατώντας μια επιθετική ομάδα όπως είναι η ΑΕΚ, σχετικά χαμηλά. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 9 πόντους τη διαφορά (57-48) με μια ελεύθερη βολή του Χάμερ.

Οι παίκτες του Κούρο Σεγκούρα άρχισαν πιο δυναμικά την τέταρτη και τελευταία περίοδο με σκοπό να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, σε μια περίοδο που ο Προμηθέας ήταν ιδιαίτερα άστοχος πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων. Ένα τρίποντο του Ανγκόλα ήταν το έναυσμα, ωστόσο στη συνέχεια οι Πατρινοί είχαν και πάλι τον έλεγχο του ρυθμού στο ματς. Ο Ράουτινς στο 34′ και ο Κολόμ στο 36′ με σουτ τριών πόντων έδωσαν την ευκαιρία στην «Ένωση» να πλησιάσει ξανά στους 6 πόντους (65-59). Στην επόμενη φάση o Aνγκόλα ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων, η ΑΕΚ πήρε τη μπάλα και στη συνέχεια κατάφερε ο εκρηκτικός γκαρντ να μειώσει τη διαφορά στον πόντο (65-64) λίγο πριν το φινάλε. Οι δυο ομάδες εκατέρωθεν ήταν άστοχες, με τον Ανγκόλα όμως να συνεχίζει το προσωπικό του «κρεσέντο» και να κερδίζει φάουλ σε κρίσιμο σημείο, ευστοχώντας όμως σε μία από τις δυο βολές. Με το σκορ να βρίσκεται στο 65-65 και με σχεδόν μισό λεπτό να απομένει για το φινάλε, ο Σίμπσον έχασε τη μπάλα από τον Ανγκόλα και στη συνέχεια της φάσης ο Κολομβιανός γκαρντ υπέπεσε σε λάθος, χάνοντας την ευκαιρία να δώσει στην ομάδα του το διπλό. Ο Προμηθέας είχε περίπου 8 δευτερόλεπτα στη διάθεσή του για να εκδηλώσει επίθεση, ωστόσο ο Γκραντ υπέπεσε εκ νέου σε λάθος και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια του αγώνα με το σκορ να είναι ισόπαλο 65-65.

Η «Ένωση» άρχισε με δυναμικό τρόπο το «έξτρα πεντάλεπτο» της παράτασης και με γνώμονα τη δημιουργία του Κολόμ και το σκοράρισμα του Ανγκόλα, πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο 43′ με τρεις πόντους διαφορά (73-70). Ο Ρέι όμως είχε άμεση απάντηση με μια «τρίποντη βόμβα». Εκατό δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ο Γκαρντ πήρε κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ και πέτυχε πολύ σημαντικό καλάθι, ισοφαρίζοντας σε 75-75. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με βολές του Σίμπσον και στην τελευταία φάση του ματς, η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να πάρει το διπλό, ωστόσο ο Ανγκόλα έγινε ο «μοιραίος» παίκτης της «Ένωσης», αστοχώντας σε κάπως βεβιασμένο σουτ τριών πόντων. Έτσι, ο Προμηθέας πανηγύρισε σπουδαία νίκη με 77-75, κάνοντας το 2-0 και παίρνοντας παράλληλα το εισιτήριο για τα ημιτελικά των πλέι-οφ στην Basket League.

Ο MVP

Κορυφαίος της αναμέτρησης για τους νικητές ήταν ο Τζέραϊ Γκραντ, ο οποίος έφτασε και στο double-double, μετρώντας 18 πόντους με 7/11 δίποντα και 4/7 βολές, αλλά και 14 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 39-29, 57-48, 65-65 (καν.), 77-75

Διαιτητές: Η. Κορομηλάς, Μ. Τσολάκος, Γ. Κατραχούρας

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Μάκης Γιατράς): Χαντ 5 (5 ριμπάουντ, 2 λάθη), Γκίκας 5 (0/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Σίμπσον 10 (2/12 σουτ, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άντριτς (0/3 τρίποντα), Φόστερ 11 (2), Ρέι 12 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Γκραντ 18 (7/11 δίποντα, 4/7 βολές, 14 ριμπάουντ), Δ. Αγραβάνης 14 (8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γ. Αγραβάνης 2.

ΑΕΚ (Κούρο Σεγκούρα): Κολόμ 12 (1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Ράουτινς 9 (2/6 τρίποντα), Ανγκόλα 22 (3/7 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 4/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Μαυροειδής 7 (5 ριμπάουντ), Χάμερ 7 (2/10 σουτ, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φλιώνης (0/3 σουτ), Πετρόπουλος 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Φιλιππάκος 10 (5 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).