Σπουδαία νίκη για το Περιστέρι και τώρα… Ρίτας

Αν και το παιχνίδι δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, η ομάδα των δυτικών προαστίων πήρε ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα απέναντι στην ισχυρή Ουνικάχα Μάλαγα, την οποία κέρδισε με 76-73, στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής των ομίλων του Basketball Champions League.

Tίποτα δεν έκρινε το Περιστέρι – Ουνικάχα Μάλαγα, ωστόσο για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ήταν ένα σπουδαίο ραντεβού στο “Κ.Γ. Ανδρέας Παπανδρέου” κόντρα σε μία από τις πιο δυνατές ομάδες της Ισπανίας. Οι “κυανοκίτρινοι” πανηγύρισαν ένα αποτέλεσμα που θα μπει στα βιβλία της ιστορίας, ωστόσο αφήνουν πίσω τους αυτό το παιχνίδι και εστιάζουν σ’ αυτό με την ΑΕΚ (24/12, 17:15, ΕΡΑ ΣΠΟΡ), που θα κρίνει την πρόκριση στο Final-8 του Κυπέλλου. Στο BCL θα αντιμετωπίσουν με μειονέκτημα έδρας την Ρίτας Βίλνιους με στόχο την πρόκριση στους “16”.

Το Περιστέρι έκανε εντυπωσιακή εκκίνηση στο παιχνίδι, κάτι για το οποίο οφείλεται ο Τόμπσον, που ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη. Στο 12-6 βρέθηκαν οι γηπεδούχοι με δέκα πόντους του Αμερικανού ψηλού. Μετά τα μισά της πρώτης περιόδου, τα σουτ δεν μπήκαν για τους γηπεδούχους, που σκόραραν κατά κύριο λόγο με βολές και η Μάλαγα κατάφερε να μειώσει σε 26-21.

Η δεύτερη περίοδος ανήκε αποκλειστικά στην ισπανική ομάδα, διότι οι Κάρτερ και Πέρι είχαν πολύ καλή συνεργασία στην περιφέρεια και ανέβασαν την παραγωγικότητα του συνόλου του Ιμπόν Ναβάρο. Οι δυο τους σημείωσαν τους 17 από τους 26 πόντους της Μάλαγα σ’ αυτό το δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός πόντου (47-46).

Διαφορετική η εικόνα του παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να δίνουν πλέον μεγάλη βάση στην άμυνα. Οι Τόμπσον και Ράγκλαντ έκαναν σπουδαία δουλειά για το Περιστέρι στην έναρξη της τρίτης περιόδου. Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 60-55, αλλά στα επόμενα 4:38 δεν σημείωσε κάποιον πόντο και η Μάλαγα με συνεχόμενες βολές προσπέρασε με 62-60.

Η τελευταία περίοδος έμοιαζε να είναι ένας μονόλογος για τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη, οι οποίοι με επιμέρους 14-4 και τον Λοβ να δίνει σημαντικές βοήθειες στο ντεμπούτο του με τους “κυανοκίτρινους” προηγήθηκαν με 74-66 στο 37′. Η Μάλαγα άγχωσε τους γηπεδούχους με σερί 7-0, μειώνοντας σε 74-73, αλλά δεν άλλαξε κάτι στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 46-47, 60-62, 76-73

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ντάνγκουμπιτς 4 (8 ριμπάουντ), Κασελάκης 3 (1), Λαβ 16 (5/9 σουτ, 6/6 βολές), Πουλιανίτης, Γουίλιαμς 10 (2), Χουγκάζ 6 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ (0/3 σουτ), Ράγκλαντ 10 (1 τρίποντο, 9 ασίστ, 6 λάθη), Ρένφρο 5, Τόμπσον 22 (8/10 δίποντα, 6/8 βολές, 11 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος.

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Ναβάρο): Κάρτερ 12 (1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντίαθ 3 (1/6 σουτ), Έτζιμ 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Καλινόσκι 8, Οσετκόφσκι 6 (1/11 σουτ, 4/4 βολές), Κράβις 6, Λίμα 6, Πέρι 16 (4/7 δίποντα, 8/9 βολές), Σεντ-Σουπερί 2, Σίμα 5 (0/4 δίποντα, 5/8 βολές).