Σοβαρεύτηκε στο τέλος και νίκησε η Μπατσελόνα

Η ομάδα του Ρόβερ Γκριμάο επικράτησε της Ζαλγκίρις στο Κάουνας με 85-80,  φτάνοντας στις 11 νίκες με τους Λιθουανούς να κάνουν τρομερή προσπάθεια για την νίκη, αλλά στο τέλος μίλησε το βάθος του ρόστερ.

Στη “Ζαλγκίριο Αρένα” του Κάουνας, η Ζαλγκίρις φιλοξένησε τη Μπαρτσελόνα στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι Καταλανοί προέρχονταν από αρκετές ήττες στο πρωτάθλημα αλλά και στην Ευρώπη, με αποτέλεσμα η νίκη στη Λιθουανία να είναι μονόδρομος. Η αρχή φάνηκε βατή για τους παίκτες του Γκριμάο, που βρέθηκαν με ένα μικρό προβάδισμα 5-0, με τον Μακσβίτις να προσπαθεί να ηρεμήσει τους παίκτες του από το μουδιασμένο ξεκίνημα. Έκαναν την αντεπίθεση τους και βρέθηκαν με ένα ισχνό προβάδισμα 5 πόντων αντίστοιχο με αυτό της Μπαρτσελόνα, τρία λεπτά πριν το τέλος. Οι Ισπανοί πάτησαν το “γκάζι” και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορεμε 28-22, σε ένα δεκάλεπτο με αρκετά ψηλό σκορ.

Στη δεύτερη περίοδο η λιθουανική ομάδα έψαξε λύσεις από τα 6.75 με τον Έβανς να ευστοχεί σε τρίποντα. Οι Καταλανοί είχαν κενά διαστήματα, αλλά με τις οδηγίες του Γκριμάο επανήλθαν μπροστά στο σκορ, αλλά με την διαφορά να μην ξεπερνάει τους πέντε πόντους. Με μερικούς πόντους εκατέρωθεν, το σκορ του ημιχρόνου ήταν 56-51.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Ζαλγκίρις έκανε ότι ήθελε στις τέσσερις γραμμές την Μπαρτσελόνα, η οποία έδειξε για μια ακόμα φορά τις κακές αμυντικές της τοποθετήσεις και δέχτηκε αρκετούς πόντους στο σετ παιχνίδι. Ο Μπιρούτις και ο Ουλανόβας στάθηκαν απέναντι στους Καταλανούς, πετυχαίνοντας αθροιστικά μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου 30 πόντους, με τον Λαπροβίτολα να είναι αυτός που έδωσε σε αρκετές περιπτώσεις σφυγμό στην ομάδα του.  Η περίοδος έκλεισε με επί μέρους σκορ για την Ζαλγκίρις 22-14, μένοντας στο +3 (73-70).

Οι Καταλανοί στη τελευταία περίοδο έκαναν αυτό που έπρεπε να είχε συμβεί από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Έβαλαν τις βάσεις της νίκης από την άμυνα τους με τους Βέσελι και Κάλινιτς να παίρνουν κρίσιμα ριμπάουντ, με τους Λιθουανούς να κολλάνε στην επίθεση. Το τελικό σκορ 85-80 ήρθε μετά από σωστές επιλογές των γκαρντ της Μπαρτσελόνα, με τον Λαπροβίτολα να κάνει ένα υποδειγματικό παιχνίδι, επαναφέροντας την ομάδα του στις νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 51-56, 73-70, 80-85

Ζαλγκίρις (Μακσβίτις): Έβανς, Γκεντράιτις, Χέιζ, Σμιτς, Ουλανόβας, Μπιρούτις, Ντίμσα, Χόλινς, Λαβρινίτσιους, Λεκαβίτσιους, Μάνεκ, Σάμνερ

Μπαρτσελόνα (Γκριμάο): Ντ Σίλβα, Κάλινιτς, Λαπροβίτολα, Σατοράνσκι, Βέσελι, Μπριθουέλα, Ερναγκόμεθ, Γιοκουμπάιτις, Νάνζι, Πάρκερ, Πάρα, Πάουλι