Σόκαρε την Ρεάλ η Ζαλγκίρις | Επιτέλους νίκη για την Ολίμπια

Οι Λιθουανοί παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, επικράτησαν της “Βασίλισσας” με 81-72. Μετά από 9 διαδοχικές ήττες, η ομάδα του Μεσίνα επικράτησε στη Σερβία του Ερυθρού Αστέρα με 71-67.

Ζαλγκίρις Κάουνας – Ρεάλ Μαδρίτης 81-72

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τους Μαδριλένους να έχουν τον πρώτο λόγο στο πρώτο δεκάλεπτο και να έχουν τα ηνία του ματς προηγούμενοι με 21-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του ματς άλλαξε. Οι Λιθουανοί, βγάζοντας τρομερή ενέργεια στο παρκέ, γύρισαν το παιχνίδι και με τον Ουλάνοβας να αποτελεί την αιχμή του δόρατος, έκλεισαν το ημίχρονο με δύο πόντους διαφορά, 37-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ζαλγκίρις μπήκε με… σπασμένα φρένα στο παρκέ και προηγήθηκε με 45-38. Οι Μαδριλένοι, με μπροστάρη τον Μούσα απάντησαν και κατάφεραν να προσπεράσουν με 55-50. Τελικά οι γηπεδούχοι, έκλεισαν το δεκάλεπτο με βραχεία κεφαλή, 56-55. Στη τελευταία περίοδο η Ζαλγκίρις ήταν καλύτερη και βγάζοντας ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ προηγήθηκε με 70-66 και με ρεσιτάλ άμυνας έφτασε σε μία σπουδαία νίκη με 81-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 37-35, 56-55, 81-72

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Έβανς 20 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκιεντράιτις 2, Χέιζ 1 (5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Σμιτς 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κρίβας, Μπιρούτις 4, Λουκοσιούνας, Ντίμσα 3 (1), Κάβανο 15 (2/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπουτκεβίτσιους 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ουλάνοβας 19 (3/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Γουίλιαμς-Γκος 4, Αμπάλδε 1, Χεζόνια 17 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ροντρίγκεθ 2, Χεζόνια 17 (3/4 βολές, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πουαριέ 6, Κορνελί 5 (1), Ταβάρες 8 (2/8 δίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Γιουλ 3 (1/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γιαμπουσέλε 4 (6 ριμπάουντ), Εντιαγέ, Μούσα 22 (5/10 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/6 βολές, 4 ριμπάουντ)

Ερυθρός Αστέρας – Ολίμπια Μιλάνο 67-71

Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκαν οι Ιταλοί στο παιχνίδι και με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Ντέβον Χολ πήραν προβάδισμα παρά το ξέσπασμα του Ερυθρού από την περιφέρεια. Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα, πήρε διψήφια διαφορά, 26-16 με το τέλος του δεκαλέπτου. Οι πρωταθλητές Ιταλίας, δεν σταμάτησαν εκεί και με τους Μπαρόν και Ντέιβις ανέβασαν την διαφορά στους 14, 43-29 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με την Ιταλική ομάδα να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα (57-49). Οι Σέρβοι πάλεψαν, μείωσαν σε 66-64, αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή γνωρίζοντας την ήττα με 71-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-26, 29-43, 49-57, 67-71

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Χόλαντ 2, Βιλντόσα 16 (3/6 τρίποντα, 6 ασίστ, 4 λάθη), Λαζάρεβιτς , Μίτροβιτς 2, Λάζιτς 5 (1) , Ντόμπριτς 5 (1) , Ραντούλιτσα, Νέντοβιτς 12 (1/9 τρίποντα, 3 ασίστ), Μάρκοβιτς , Κούζμιτς, Πετρούσεβ 20 (1/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ) , Μπέντιλ 5 (1/5 τρίποντα)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέιβις 15 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λουγουαγού-Καμπαρό 5 (1) , Μήτρου-Λονγκ 5 (1/6 τρίποντα), Μέλι 5 (1/8 τρίποντα), Μπαρόν 19 (5/10 τρίποντα), Χολ 11 (2) , Χάινς 6 (5 ριμπάουντ) , Φόγκτμαν.//